Free songs
Home / Cestovanie / Vyhnite sa týmto cestovným omylom
Vyhnite sa týmto cestovným omylom

Vyhnite sa týmto cestovným omylom

Či už je to vaša prvá cesta do zahraničia alebo cestujete niekoľkokrát do roka, chybu môžete urobiť aj vy. Niekedy nám nepomôže ani ponaučenie z tých vlastných, a to aj napriek tomu, že nám môžu spôsobiť nemalé nepríjemnosti, stres, bolenie hlavy alebo dokonca celkom zničiť plánovanú cestu. Dobrou správou však je, že s malým plánovaním je ľahšie sa vyhnúť niektorým z najbežnejších cestovných chýb, na základe čoho si potom môžeme užívať svoj voľný čas príjemným trávením dovolenky.

Balenie na dovolenku

Na začiatok si uvedomte, že pokiaľ plánujete cestovať na dovolenku cez leteckú spoločnosť, bude vaša batožina limitovaná hmotnosťou. Teda nemôžete do nej zbaliť celú skriňu. Nakoniec na letnej dovolenke je vám veľké množstvo oblečenia aj zbytočné. Dôležité je spodné prádlo, pár tričiek a krátke nohavice, ktoré spolu určite nezaberú veľa priestoru. Tiež počítajte s tým, že si na dovolenke zakúpite aj nejaký suvenír, ktorý bude v batožine potrebovať svoje miesto.

Prekročenie hmotnostných limitov vás môže stáť poplatky. Oveľa viac dbajte na dôkladné obalenie kufra špeciálnou fóliou, ktorú kúpite aj v potravinách. S batožinou sa pri preprave vždy najlepšie nezaobchádza.

Rezerva na letisku

S meškaním leteckej dopravy musíte počítať, samozrejme, že nie vždy. Každopádne sa vám rezerva pred odletom určite zíde, čo vám odporúča aj samotná prepravná spoločnosť. Ak by lietadlo meškalo a v rýchlosti vám ponúknu náhradné riešenie potrebujete čas na premiestnenie sa z jednej časti letiska na druhú a kým vás odbavia pri kontrole, uberie vám to tiež nejaké minúty. Nechajte si teda dostatočnú rezervu.

Nezabudnite na financie

Aj keď máte v cene ubytovania všetky služby a stravovanie, určite sa budete chcieť pozrieť na miestne trhy a spoznať historické pamiatky. Tu sa bez miestnej meny nezaobídete, pretože všade a prinajmenšom na tých trhoch platobné terminály mať nebudú. Meniť si peniaze je vhodné priamo po prílete na letisku, tam kde to nepoznáte by sme vám to príliš neodporúčali.

Tiež by ste sa mali informovať o tom, ako vaša banka hodnotí zahraničné transakcie. Pokiaľ ste v zahraničí ešte neboli, môže niektoré transakcie vyhodnotiť ako nebezpečné a váš účet zmraziť z dôvodu ochrany a bezpečnosti. Pred odchodom ju teda navštívte, prípadne telefonicky sa informujte aj o poplatkoch za všetky služby s účtom a jeho využívaní v zahraničí spojené.

Cenné veci si uschovajte do trezora

Platí to aj v prípade cestovných dokladov, ktoré si môžete uschovať do trezora na recepcii hotela a v niektorých prípadoch aj priamo v izbe, samozrejme, že tu je to často už za poplatok.

Nezabudnite ani na cestovné poistenie, ktoré vám v prípade núdze dokáže znížiť výdavky a náklady na zdravotnú starostlivosť a pohotovosť. Najdôležitejšie je prísť na letisko včas a s platným cestovným pasom, ostatné veci by sa mali dať riešiť aj za pochodu, väčšinou ale len v krajných prípadoch.

Scroll To Top