Free songs
Home / Zdravie / Poznáte tieto 4 mýty o spánku?
Poznáte tieto 4 mýty o spánku?

Poznáte tieto 4 mýty o spánku?

Spánok je dôležitý, už ste istotne milionkrát čítali o tom, že priemerný človek prespí približne tretinu svojho života. Jasné, ale pre to, aby ste mali kvalitný spánok nestačí spávať iba osem hodín denne. Potrebujete mať aj kvalitný matrac či pravidelný spánkový režim. Okrem toho koluje o spánku množstvo mýtov, ktoré niektorí považujú za pravdu. Ktoré informácie o spánku sú iba mýty?

shutterstock_80758018

1. Človek potrebuje spať denne osem hodín

Ono to naozaj tak vychádza, že keď človek prespí tretinu života, mal by spávať denne osem hodín, ale to je omyl. Spánok je vysoko individuálna záležitosť a vy a telo si musíte povedať, koľko hodín spánku potrebujete. Pre niekoho je málo aj osem hodín, inému stačí aj 5 hodín. Takže interval dostatočnej dĺžky spánku sa pohybuje v rozmedzí 4 – 9 hodín.

2. Cez víkend môžete dohnať resty

Veľa ľudí sa tým aj riadi – ráno vstávajú o šiestej, a tak si cez víkend doprajú spánok pokojne aj do jedenástej. Ak toto robíte pravidelne, nielenže sa budete cítiť unavenejšie, ale rozhádžete si spánkový režim, vďaka čomu sa zbytočne vystavujete zdravotnému riziku. Preto je dobré mať svoj pravidelný spánkový režim a cez víkend si pospať tak o hodinku dlhšie a telo vám bude vďačné.

3. Posledné jedlo najneskôr 3 hodiny pred spánkom

Toto je opäť individuálne, ak to robíte a  po zobudení sa cítite fresh a plný sily, pokojne v tom pokračujte. No ak idete spať hladný iba kvôli tomuto pravidlu a ráno sa budíte s bolesťami hlavy spôsobenými nízkou hladinou cukru v krvi, najedzte sa. Niečo ľahké, ideálne zelenina, ovocie, mäso na prírodno so zeleninou či tvaroh.

4. Alkohol vám pomôže lepšie zaspať

Áno, pomôže, je tu však jedno veľké ale. Aj keď si dáte pohárik vína či malé pivo pred spaním, alkohol vás príjemne unaví, ale je tu riziko, že spánok nebude kvalitný, bude prerušovaný a budete sa často budiť, pretože telo musí odbúravať etanol. Preto sa radšej alkoholu pred spaním vyhnite.

Scroll To Top