Free songs
Home / Zdravie / Ako na otehotnenie?
Ako na otehotnenie?

Ako na otehotnenie?

Gravidita je proces, ktorý začína uhniezdením oplodneného vajíčka spermií až po samotný pôrod. Oplodnené vajíčko sa na 10 lunárnych – 9 kalendárnych mesiacov uhniezdi v maternici.
Jednou z dôležitých podmienok tehotenstva je ženská ovulácia, pri ktorej dôjde k uvoľneniu vajíčka z vaječníka.

Aký je priebeh tehotenstva?

Celková dĺžka je 40 týždňov a za jeho začiatok je braný prvý deň poslednej menštruácie.

  • Prvý trimester

Dochádza pri ňom k celému radu zmien. Objavujú sa aj prvé tehotenské príznaky – únava, vyššia citlivosť na pachy, tehotenské nevoľnosti, vyššia chuť do jedla. Gynekológ vykonáva potrebné vyšetrenia, ktoré potvrdia riadny priebeh tehotenstva. Dôležitá je aj zvýšená intímna hygiena. Vhodné prípravky ponúka značka GYNELLA®.

  • Druhý trimester

Dieťa sa rýchlo rozvíja a mamička pociťuje vyššiu telesnú záťaž. Plod sa pomaly začína pohybovať. V tele matky dochádza k zmene hormonálnej hladiny, ktorá môže byť príčinou častým striedaním nálad alebo neobvyklými chuťami. Mamička by si mala dať pozor na rizikové pohybové aktivity.

  • Tretí trimester

Toto obdobie je ukončené pôrodom. Aj dieťaťa je dokončený celkový vývoj a matkino telo sa začína pripravovať na pôrod. Môžu sa objavovať bolesti chrbta alebo väčší tlak na panvové dno.

Otehotnenie prirodzenou cestou

Ako otehotnieť prirodzenou cestou? Možno to iba v prípade ovulácie. Dôležitú úlohu zohráva aj zdravý životný štýl a dobrý zdravotný stav a to ako fyzický, tak aj duševný. Svoju úlohu má aj vek oboch partnerov.

  • Správne načasovanie

K oplodneniu vajíčka dochádza počas ovulácie, kedy zostupuje vajcovodom k maternici. Doba vhodná na počatie zahŕňa plodné dni. Svoju úlohu zohráva aj vhodné pH pošvy. Tiež životnosť spermií je veľmi dôležitá.

  • Zdravie a psychická pohoda

Psychická nerovnováha môže viesť k poruche tvorby spermií aj vajíčka. Psychickú nerovnováhu spôsobuje stres a nezdravý životný štýl.

Scroll To Top