Free songs
Home / Cestovanie / Čičmany: Ornamenty dostali dedinku do zoznamu UNESCO
Čičmany: Ornamenty dostali dedinku do zoznamu UNESCO

Čičmany: Ornamenty dostali dedinku do zoznamu UNESCO

Kto by už len nepoznal Čičmany, veď sú známe aj v Európe a právom sú zapísané na zozname UNESCO. Takáto, ornamentnmi vyzdobená, dedinka je unikátom v celej strednej Európe. A okrem toho, že je európskym unikátom, je inšpiráciou pre mnohých dizajnérov, návrhárov a umelcov. Prečo? Pretože graficky čistý, minimalistický a geometrický dizajn má obrovský potenciál. Čo by ste mali o Čičmanoch vedieť, predtým ako sa sem vyberiete? Minimálne toto.

DSC_0035

Teplo sa oblečte

Hlavne, ak sem idete v zime, pripravte sa na studený vietor a chladné počasie. Prečo? Okrem toho, že stredom dediny preteká riečka, Čičmany sa nachádzajú v Strážovských vrchoch vo výške 655 m n. m.. Takže, ak sem idete napríklad zo Žiliny, kde sa vám zdá, že je príjemné jarné počasie, v Čičmanoch to tak nebude. Napríklad ja som sa potešil, že konečne prišla jar, obul si tenisky, a keď autobus vchádzal do Čičmian a všade som videl sneh, úsmev mi zamrzol ako okolitá príroda. Ale zase v lete tu nájdete skvelé útočisko pred bláznivými teplotami, ktoré tak neuveriteľne láka mestský asfalt.

Ako vznikli tradičné čičmianske ornamenty

Ako to už býva, tak aj čičmiansky vzor vznikol viac-menej náhodou. Na začiatku, keď sa tu stavali drevenice, používalo sa vápno alebo biela hlina na to, aby udržali vlastnosti dreva čo najdlhšie v pôvodnom stave. Až neskôr niekoho napadlo, že by si mohol svoj dom vápnom aj vyzdobiť, a tak vznikli prvé ornamenty. Bola to žena, lebo ornamenty mali na starosti iba ženy a boli len na obytných domoch, hospodárske budovy sa nemaľovali. A ako to už býva, ženská súťaživosť sa prejavila v plnej miere a začalo sa pretekať, kto bude mať na dome krajšiu výzdobu.

Nečakajte od Čičmian príliš

Čičmany sú skutočne pekné, ale nečakajte od nich, že majú pre vás pripravený celodenný program. V zime určite nie, pretože obhliadku dedinky máte za dve hodinky absolvovanú. V lete je rozhodne príjemné si sadnúť na lavičku a kochať sa prírodou, no v zime to nie je žiadna výhra. A preto, ak nebudete vedieť, čo s časom a vyhladne vám, choďte sa zohriať a najesť do penziónu Javorina, kde majú pre vás pripravené špeciality z ich vlastnej farmy. Alebo nasadnite na autobus a choďte sa pozrieť do neďalekej Rajeckej lesnej na Slovenský betlehem.

Scroll To Top