Free songs
Home / Cestovanie / Meteora – skaly, monastery a pokoj
Meteora – skaly, monastery a pokoj

Meteora – skaly, monastery a pokoj

Na vysokých vrcholkoch gréckych skál pohoria Pindos v Tesálii by ste čakali tak nanajvýš pár stromov, nejakú tú kozu a napichnutý oblak, ktorý letel nižšie, ako bolo bezpečné. Jednoducho iba neskrotnú prírodu. Presne to isté si od Meteory sľubovali potulní mnísi – askéti, a tak sa tam vydali. Lenže tí to tam aj skutočne našli – ticho, pokoj a aj tú neskrotnú prírodu. Takže sa tam niekedy v 11. storočí usídlili v pieskovcových jaskyniach.

Lenže pieskovcové jaskyne neboli na vrcholkoch vysokých skál, neboli až tak blízko Bohu, ako si mnísi želali. Tak sa neskrotnú prírodu pokúsili skrotiť. Už v 14. storočí sa im to podarilo a postavili na vrcholku skalnatého brala prvý monastier. Má to na svedomí mních Atos, ktorý si zaslúži klobúk dole, že postavil niečo také úžasné v roku 1356 na skale vysokej viac ako 530 metrov.

Meteora - skaly, monastery a pokoj

Meteora – skaly, monastery a pokoj

Keď sa ráno podarí

Mnísi neostali iba pri jednom monastieri, v 17. storočí ich bolo už 24, ale ako čas plynul, tieto kláštory ubúdali a do dnešného dňa sa ich uchovalo iba šesť. Šesť magických kláštorov, z ktorých sú dodnes obývané mníchmi ešte štyri. Najlepšie je, keď sa pre návštevy Meteory rozhodnete mimo turistickej sezóny skoro ráno.

Už pri prvých serpentínach viete, že sa ráno podarilo. Odhaľuje sa vám slnko, úpätia skál a vo svojej majestátnosti aj kláštory. Máte chuť zastaviť v každej nasledujúcej serpentíne, vystúpiť z auta a kochať sa týmto pohľadom. Aj keď ste najazarytejší realista na svete, cítite, ako vás spirituálnosť tohto miesta opantáva a zimomriavky vás premáhajú. Ráno v Meteore je jedno z najmagickejších, aké môžete zažiť.

Návšteva kláštorov

Pri návšteve kláštorov zaplatíte symbolické vstupné, ktoré nie je viac ako 3 €. Keď sa zamyslíte nad tým, že mnísi všetok stavebný materiál vyniesli na skalu na svojich chrbtoch alebo jednoduchým kladkostrojom, máte chuť zaplatiť viac. Pri návšteve kláštorov nesmú mať muži holé nohy a ženy nohavice. No mnísi sú na turistov pripravení – pri vstupe majú univerzálne široké nohavice pre mužov a pre ženy obrovskú šatku, ktorou sa opásajú.

Tradície sú tradície a málokto ich dodržiava viac, ako mnísi v Meteore. Aj preto nedisciplinovaných turistov, ktorí fotia tam, kde nemajú, veľmi neobľubujú a povedia im svoje. Prehliadka vám odhalí asketické zariadenie kláštorov, komnaty, v ktorých mnísi bývajú, miesto, kde vyrábali víno. Aj tak je z celej prehliadky najmagickejší výhľad a predstava, koľko práce muselo dať postaviť takýto jednoduchý, no krásny kláštor.

Scroll To Top