Free songs
Home / Zdravie / Chcete mať lepší spánok? Týchto 6 rád vám pomôže
Chcete mať lepší spánok? Týchto 6 rád vám pomôže

Chcete mať lepší spánok? Týchto 6 rád vám pomôže

Budíte sa ešte unavenejší, ako keď ste išli spať? Potom je jednoznačne niečo v neporiadku. Jedným z častých dôvodov sú zlé zvyky, ktoré veľa ľudí robí pred spánkom. Aby vaše ráno bolo príjemnejšie, snažte sa dodržať tieto rady.

1. Žiadny elektronický displej pred spaním

Častým nepriateľom kvalitného spánku býva budenie sa počas noci. Jedným z dôvodov prerušovaného spánku je aj sledovanie elektronického displeja pred spaním. Najmenej 30 minút a ideálne hodinu pred spánkom by ste nemali pozerať na telefón, počítač či TV.

shutterstock_131595512

2. Čo najmenej svetla

Ľudský mozog potrebuje počas noci čo najmenej vonkajších podnetov – čo najmenej hluku a čo najmenej svetla. Ak vám svieti pouličná lampa do okna, zatiahnite si pred spaním rolety či závesy. Najlepšie je nepoužívať ani malé svetielka a v prípade, že idete v noci na toaletu, existujú špeciálne červené žiarovky, ktoré sú šetrnejšie k vašim očiam a postarajú sa o kvalitnejší spánok.

3. Alkohol pred spaním?

Hovorí sa, že ak sa vám nedarí zaspať, mali by ste si dať pohárik, dva vína. Nie je to však pravda, jediné, o čo sa alkohol postará je, že sa budete cítiť unavenejšie, ale hrozí vám prerušovaný spánok. Takže pitie alkoholu kvôli lepšiemu spánku je iba mýtus.

4. Chodidlá v teple

Pre dobrú termoreguláciu tela je dôležité, aby ste mali nohy v teple. Ak sa každé ráno budíte odkopaný alebo so studenými nohami, je pre vás lepšie, ak budete spávať v ponožkách. Vhodné sú vlnené ponožky bez gumičky, ktorá by zabránila prúdeniu krvi v dolných končatinách.

5. Optimálna teplota

Kvalitu spánku ovplyvňuje aj teplota v spálni. Hlavne počas vykurovacej sezóny je dôležité neprekurovať a v noci udržiavať v miestnosti teplotu od 17 do 19 °C.

6. Pravidelný režim

Pre kvalitný spánok je dôležitý pravidelný režim, ktorý by ste si nemali nechať nabúrať ani víkendmi. Funguje to aj pri stravovaní – ak sa pravidelne stravujete, pomôžete tým svojmu metabolizmu. Ak máte pravidelný režim, pomôžete tak zase kvalite spánku.

Tak čo, skúsite na tom zapracovať?

Scroll To Top