Free songs
Home / Zdravie / Bacardi a jeho história
Bacardi a jeho história

Bacardi a jeho história

Dejiny alkoholu a hlavne rumu bývajú často zaujímavé, pretože námorníci uprednostňovali práve tento silný a zároveň sladký destilát počas ich výprav. Vďaka účinkom alkoholu vznikali rôzne zábavné historky spojené práve s rumom. Okrem toho ho námorníci prepravovali po celom svete a tým získal celosvetové povedomie, čo viedlo k rozšírení jeho výroby po celom svete, čím vznikali rôzne chuťové variácie a miesta pôvodu.

Bacardi je snáď najviac ikonický rum v Amerike a pripisuje si vznik klasických koktailov, ako sú Cuba Libre alebo Daiquiri, ktorý bol obľúbeným nápojom Ernesta Hemingwaya. Jeho príbeh siaha až do roku 1862 v Santiagu de Cuba a rozprestiera sa v celom Karibiku a v Spojených štátoch.

Založil ho španielsky rodák Facundo Bacardí Massó, ktorého rodina sa prisťahovala na Kubu, keď mal 16 rokov. Až do tohto okamihu bol vyrábaný, ako lacný rum a nebol považovaný za žiaduci nápoj. Facundo vyvinul určitý kmeň kvasiniek, ktorý dodal Bacardi svoj čistý chuťový profil, filtroval ho cez drevené uhlie, aby odstránil nečistoty a nechal ho dozrievať v bielych dubových sudoch, aby ho zjemnil. Výsledkom bol prvý „biely“ rum na svete.

Facundo nakoniec otvoril malú výrobňu so svojím švagrom, čo znamenalo začiatok Bacardiho histórie. Avšak roky, ktoré nasledovali, boli pre občanov Kuby turbulentné. Kubánska vojna za nezávislosť v 80. a 90. rokoch 19. Storočia, kedy bol najstarší syn Facunda Emilio uväznený a vyhnaný na boj proti povstaleckej armáde proti Španielsku. No potom prišli aj lepšie časy.

Od roku 1912, po okupácii Kuby Spojenými štátmi, spoločnosť expandovala do Barcelony a New Yorku. Počas prohibície v 20. rokoch minulého storočia v Spojených štátoch amerických sa práve Kuba stala hlavným miestom, kam si mohli ísť americký turisti voľne vychutnať kvalitný alkohol.

Bacardi pokračoval v odovzdávaní tradície ako rodinný podnik v priebehu troch generácií a v roku 1930 presťahoval svoje sídlo do Havany. Popularita rumu naďalej rástla a navždy spájala Kubu s rumom. Neskôr sa globálne sa rozšírila do Mexika, Portorika a Spojených štátov.

Tento kubánsky rum je momentálne jedným z najuznávanejších a najviac konzumovaných rumov na celom svete. Od tradičného a pôvodného bieleho rumu až po jemné tmavšie až zlatisté rumy. V roku 1993 sa spoločnosť zlúčila s Martini & Rossi, čím získala do svojho portfólia nové liehoviny.

 

Scroll To Top