Free songs
Home / Komerčné články / Zníženie krvného tlaku bez liekov
Zníženie krvného tlaku bez liekov

Zníženie krvného tlaku bez liekov

Vysoký krvný tlak trápi veľké množstvo ľudí a netýka sa len starších osôb, ale aj mladších ročníkov. Odborný výraz pre vysoký krvný tlak je hypertenzia a dnes sa dá úspešne liečiť pomocou liekov. Ľudia s vysokým krvným tlakom považujú za samozrejmé, že si dajú ráno tabletku na tlak a majú celý deň tlak v norme. Avšak zníženie krvného tlaku je možné aj pomocou prírody bez liekov. V prvom rade je však treba zbaviť sa zlých návykov, ktoré prispievajú k vysokému krvnému tlaku. Ak máte nadváhu, mali by ste zmeniť jedálniček a venovať sa aspoň pár hodín týždenne fyzickej aktivite. Jedzte veľa ovocia a zeleniny a ak fajčíte, snažte sa nájsť svoj spôsob ako prestať fajčiť. Tieto spôsoby vám pomôžu znížiť krvný tlak dlhodobo a bez vedľajších účinkov:

shutterstock_70391221

Viac pohybu

Ak ste doteraz neboli zvyknutí na pravidelnú fyzickú aktivitu, mali by ste to hneď zmeniť. Vďaka pohybu sa vám podarí nielen znížiť krvný tlak, ale znížite aj telesnú hmotnosť a budete sa cítiť oveľa lepšie.

Menej stresu

Ľahko sa povie nestresovať sa, ale oveľa ťažšie sa to vykonáva. Mnohí z nás majú v práci denne veľa povinností, čo sa prejaví stresom. Stres je súčasť nášho života a dnes sa mu ťažko vyhneme, ale dá sa účinne odbúravať. Vhodné je pozrieť si dobrú komédiu, zájsť do posilňovne alebo na jógu. Znížením stresu znížite aj svoj krvný tlak.

Meditácia

V našich končinách nepatrí meditácia medzi masové aktivity, ale keď s ňou raz začnete ucítite zmenu vnímania a vďaka nej sa dá účinne znížiť krvný tlak aj stres. Na meditáciu treba kľud a tiché miesto  je dobré ju vykonávať večer pred spaním alebo hneď ráno po prebudení, keď ešte vaše okolie spí.

Menej soli

Veľa ľudí si na soľ tak zvyklo, že solia jedlo ešte predtým ako ho ochutnajú. Pri vysokom krvnom tlaku je vhodné obmedziť príjem soli na 6 gramov denne, pričom treba myslieť na to, že veľké množstvo soli sa nachádza aj v potravinách, z ktorých varíte jedlo.

Menej kávy

Asi netreba pripomínať, že káva krátkodobo zvyšuje krvný tlak. Ak ste zvyknutí na pitie kávy, nemusíte s týmto zvykom skončiť, ale je dobré konzultovať pitie kávy s lekárom. Na niektorých ľudí nemá káva až taký silný účinok čo sa týka zvýšenia tlaku.

Žiadne cigarety ani alkohol

Fajčenie, aj napriek neustále sa zvyšujúcim cenám cigariet, patrí medzi obľúbené ľudské neduhy. Ľudia si aj napriek zdravotným ťažkostiam zapália denne niekoľko cigariet, čo im ale na zdraví nepridá. Práve naopak a s fajčením by mali prestať najmä ľudia s vysokým krvným tlakom, pretože cigaretový dym krátkodobo zvyšuje krvný tlak. Alkohol taktiež neprispieva k znižovaniu tlaku a okrem občasného prípitku či posedeniu pri pive s priateľmi by ste sa mu pri vysokom tlaku mali vyhnúť.

Scroll To Top