Free songs
Home / Komerčné články / Bolesti krížov sa dá zbaviť
Bolesti krížov sa dá zbaviť

Bolesti krížov sa dá zbaviť

Dnes väčšinu dňa presedíme či už v práci za počítačom alebo doma pri televízore. Čím viac sedíme, tým viac trpia svaly medzi kĺbmi krížovej a bedrovej kosti. Bolesti chrbta trápia vyše 80% Slovákov, podobne ako bolesti hlavy. Pravdepodobne ste to zažili aj vy: Pohodlne sedíte pri telke, chcete sa postaviť, ale cítite pri tom veľkú bolesť v spodnej časti chrbta. Príčiny týchto bolestí sú rôzne a môžu byť spôsobené zápalom, degeneratívnym ochorením, zranením alebo životným štýlom. Degeneratívne ochorenie sa týka najmä starších ľudí. Pri zranení je potrebné vyhľadať lekára a určite neliečiť chrbát na vlastnú päsť. K doktorovi zájdite aj keď cítite bolesť krížov po dobu niekoľko dní. Ak vás chrbát pobolieva len občas, mali by ste to považovať za varovanie a čo najskôr ho začať precvičovať, aby časom nedošlo k jeho deformácii a väčšej bolesti. Akútne bolesti chrbtice sa dajú úspešne liečiť, ale pacient musí byť disciplinovaný. Ak  sa opakované bolesti krížov zanedbajú, môžu prejsť do chronického ochorenia, ktoré sa lieči ťažšie.

shutterstock_247427428

Seknutie v krížoch

Aj keď nemáte problémy s chrbticou, môže sa stať, že vám sekne v krížoch. Stáva sa to najmä pri nesprávnom dvíhaní bremena, pri náhlom pohybe tela. Seknutie v krížoch spôsobuje veľkú bolesť a namáhavé vystretie chrbátu. Niekedy to je spôsobené pricvaknutým nervom, ale často aj vyskočenou platničkou, čo je oveľa horšia varianta. Vyskočenú platničku je potrebné riešiť s odborníkom. Seknutie v krížoch môže spôsobiť aj prievan alebo prechladnutie chrbáta zo studenej vody či klimatizácie.

Cviky na chrbticu

Na odstránenie bolestí aj ako prevencia je vhodné cvičiť špeciálne cviky, ktoré posilňujú stred tela. Vhodné sú cviky známe ako mačací chrbát, príťahy kolien v ľahu, dvíhanie panvy a ako prevencia sú vynikajúce hyperextenzie. Ak s cvičením začínate je vhodné si zaplatiť trénera s licenciou, ktorý vám poradí ako cvičiť jednotlivé cviky. Veľmi prospešná pre chrbát ale aj celé telo je joga.

Správne držanie tela

Cvičením správnych cvikov sa posilňujú svaly okolo chrbtice a tým sa zlepší držanie tela. Vďaka správnemu držaniu tela sa príliš nenamáha chrbtica a zbavíte sa bolestí.

 

Scroll To Top