Free songs
Home / Tipy & triky / Ako sa chrániť pre letnými horúčavami?
Ako sa chrániť pre letnými horúčavami?

Ako sa chrániť pre letnými horúčavami?

Istotne ste zaregistrovali zvýšenú frekvenciu majákov záchrannej služby. Áno, je to neklamný znak toho, že udreli tropické horúčavy. Čo robiť a čoho sa vyvarovať, aby ste sa nestali aj vy obeťou kolapsu?

Chráňte sa pred horúčavami

Chráňte sa pred horúčavami

Alfou a omegou je pitie

Jasné, počúvate to z každej strany, čítate to všade a aj napriek tomu je váš pitný režim stále nedostatočný. V týchto horúcich dňoch vypite minimálne tri litre vody a ešte viac, keď ste vystavený náročnejším aktivitám – šport, práca na stavbe či bývate pod strechou bez klímy. Snažte sa vyvarovať sladkým nápojom a alkoholu. Najlepšia je vlažná čistá voda alebo čaj.

Ľahká strava = pomoc pre telo

Nezaťažujte a nenamáhajte svoje telo ťažkými jedlami. Ľahké letné jedlá – šaláty, mäso so zeleninou, ryby, ľahké syry alebo iba ovocie a zelenina. Vás tráviaci systém nebudú zaťažený a telo sa nebude cítiť stále unavené.

Opatrne s klimatizáciou

Nepreháňajte to s klimatizáciou, vonku je 35°C a vy máte klímu nastavenú na 20°C? Predstavte si ten teplotný šok, ktorý telo zažije, keď vyjdete von. Rozdiely medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemali byť takéto výrazné, pretože je to obrovská záťaž pre vaše srdce.

Strávte voľný čas v prírode

Opusťte prehriatu betónovú džungľu, kde na vás sála teplo aj z okolitých múrov a ciest. Schlaďte sa v príjemnom tieni a prostredí stromov, kde sú teploty aj o 10°C nižšie. Telo to rozhodne ocení.

Chlaďte sa vodou

Nemusíte sa každú chvíľu sprchovať, stačí, keď si v studenej vode opláchnete predlaktia a tvár. Prípadne si napusťte studenú vodu do lavóru a močte si v nej nohy. Karibik a kúpanie v mori to síce nie je, ale je to veľmi príjemné.

Pracujete vonku? Skúste si zmeniť pracovný čas

Keď ste vystavený na pracovisku ostrému slnku, skúste si zmeniť pracovný čas a začať pracovať o pár hodín skôr, kým ešte slnko nepáli ako šialené. Po rozhovore s vašim nadriadeným by to nemal byť problém. Aj on cíti to teplo rovnako ako vy.

Obmedzte aktivity a vyhýbajte sa najostrejšiemu slnku

Nepreťažujete svoje telo prehnanými športovými aktivitami, berte ohľad na to, že vaše telo nie je stroj. Taktiež, keď nemusíte, nevychádzajte na poludňajšie slnko, vtedy je najostrejšie a záťaž je teda ešte väčšia.

Scroll To Top