Free songs
Home / Komerčné články / Profily z gumy
Profily z gumy

Profily z gumy

Mäkčené gumové tesnenia majú široké uplatnenie v priemysle a stavebníctve, chránia miesta pred vonkajšími vplyvmi, ako vzduch, prach a ďalšie nežiaduce faktory. Tieto elastické gumové profily sú v priemyselných aplikáciách neoceniteľné. Pozrime sa podrobnejšie na mikroporézne profily z mäkčenej gumy a zistieme, kde sa uplatňujú.

Štruktúra profilu: Kľúč k jeho využitiu

Každý profil z mäkčenej gumy má svoju štruktúru, ktorá výrazne ovplyvňuje jeho použitie. Nech sú tieto profily označované ako mäkké, mikroporézne alebo penové gumy, spoločným znakom sú uzavreté dutinky, ktoré im dodávajú vynikajúce elastické vlastnosti. Tieto dutinky umožňujú profil stlačiť, čím sa stávajú elastickými, a po ukončení stlačenia sa snažia vrátiť do pôvodného tvaru. Profily z mäkčenej gumy sú teda mäkké, vo vnútri pórovité a jedná sa teda o hladké tesnenie.

Vlastnosti mikroporéznych profilov z EPDM

Mikroporézne profily z EPDM (etyléndien-metyléndien-monomér) majú mnoho vlastností, ktoré ich robia žiadanými v priemyselnom prostredí. Medzi ich výhody patrí:

 • Odolnosť voči poveternostným vplyvom: Tieto profily odolávajú rôznym poveternostným podmienkam, širokému rozsahu teplôt, UV žiareniu a starnutiu.
 • Vynikajúce mechanické, fyzikálne a chemické vlastnosti: Profily majú vysokú pevnosť a odolnosť voči chemickým látkam.
 • Pružnosť a tvarová stabilita: Mikroporézne profily sú pružné a udržujú si svoj tvar aj pri opakovanom stlačení.
 • Tlmia zvuk: Tieto profily môžu tlmíť zvuk pri zatváraní dverí či viek.

Kde sa teda mikroporézne gumové profily uplatňujú najlepšie?

Aplikácie mikroporéznych profilov z gumy

Mikroporézne profily z mäkčenej gumy nachádzajú svoje uplatnenie v rôznych oblastiach a aplikáciách. Medzi najbežnejšie patria:

 • Tesnenie viek a poklopov: Používajú sa na tesnenie viek a poklopov v rôznych priemyselných aplikáciách.
 • Tesnenie montážnych dverí: Nájdeme ich na montážnych dverách na rozvádzačoch, prívodoch plynu či elektriny.
 • Tesnenie vo vnútri strojov: V priemyselnom prostredí chránia vnútro strojov pred vonkajšími vplyvmi.
 • Dilatácia betónových škár: Používajú sa aj pri dilatáciách v betónových konštrukciách.

Kde však tieto profily nie sú ideálne?

Nevhodné aplikácie

Existujú aplikácie, kde mikroporézne profily nie sú ideálne. Patria sem:

 • Dynamické použitie: Pri aplikáciách so silnými vibráciami, ako napríklad tesnenie dverí pri dopravných prostriedkoch, by sa mohli tieto profily nedostatočne uplatniť.
 • Zabezpečenie vodotesnosti: Mikroporézne profily nie sú vhodné na zabezpečenie vodotesnosti.

Netradičné názvy profilov

Ak ste sa niekedy stretli s nezvyčajnými názvami profilov z mäkčenej gumy, nie ste sami. Tieto názvy majú korene v minulosti a stali sa tradičnými. Niektoré z nich zahŕňajú:

 • Pralinka: Nazývaná podľa svojho tvaru, ktorý pripomína čokoládovú pralinku.
 • Vlečka: Pôvodne vyvinutá na utesnenie bočníc traktorových vlečiek.
 • Trhový fond: Dostal názov po investičnom fonde, z ktorého čerpali prevádzkovatelia čerpacích staníc peňažné prostriedky na náhradné diely, vrátane týchto profilov.

Rýchla a presná aplikácia

Ak hľadáte rýchlu a presnú aplikáciu mikroporéznych profilov, mali by ste zvážiť varianty so samolepkou. Tieto profily štvorcového a obdĺžnikového tvaru, ale aj “pralinka,” “trhový fond” a “vlečka” sa dodávajú s lepiacou vrstvou, ktorá uľahčuje montáž. Samolepiaca vrstva slúži iba na montážne účely a má obmedzenú životnosť, no značne zjednodušuje proces aplikácie.

Ak máte záujem o mikroporézne gumové profily, neváhajte nás kontaktovať. Máme široký sortiment a ponúkame aj ďalšie služby, ako je nasekanie profilov na požadované dĺžky alebo zlepovanie do tvarov, ako je pružný “O” krúžok. S našou pomocou nájdete to správne tesnenie pre vaše aplikácie. 

Nezaleží na tom, či hľadáte mäkký profil z mäkčenej gumy alebo iné tesnenie, sme tu, aby sme vám poskytli spoľahlivú pomoc pri výbere toho najlepšieho riešenia pre vaše potreby.

Scroll To Top