Free songs
Home / Cestovanie / Zabezpečte si leto bez starostí

Zabezpečte si leto bez starostí

Čas letných dovoleniek sa už priblížil a určite tak plánujete, ako strávite pár dní letného oddychu. Prevažne v tomto období vyhľadávame oddych v podobe all inclusive pobytov v peknom prímorskom letovisku. Takto totiž ušetríme na strave a nemusíme hľadať reštaurácie v neznámom prostredí.

Avšak aj v prípade, že máte o všetko postarané, nemôžete predsa celú dovolenku preležať len na pláži, či pri hotelovom bazéne. Za návštevu určite stoja aj historické miesta a spoznať by ste rozhodne mali aj kultúru.

Stále častejšie však pokukujeme aj po aktívnejšej dovolenke. Každý „cestovateľ“ preto potrebuje nielen pas, či povinné očkovania pre tú ktorú krajinu. Aj ak sa nechystáte práve do exotických kútov sveta, bez peňazí sa nezaobídete.

Ako pri každej ceste si však nemusíte brať len hotovosť, to sa ani veľmi neodporúča. Riziko stať sa obeťou vreckárov je reálne aj na inak bezpečných miestach, no najmä v zahraničí nikdy neviete, kde môžete o svoje peniaze prísť. Táto skúsenosť nie je vôbec príjemná, a tak by sme pri sebe mali mať len nevyhnutnú sumu.

Zostať na dovolenke bez peňazí však nemôžeme, aj preto sú na cestovanie najvhodnejšie najmä kreditné a debetné karty. Tie sú akceptované vo väčšine hotelov, reštaurácií aj obchodov. Hotovosť tak môžete potrebovať len pri kúpe suvenírov v malom stánku blízko pláže, no ani to nemusí byť pravidlom. Na každých dverách preto hľadajte logo svojej karty. Aj bankomaty robia hotovosť dostupnou aj cudzincom. Ak ho však už máte použiť, hľadajte bankomat svojej banky. Slovenskú sporiteľňu, či VUB by ste v Chorvátsku hľadali márne, no zväčša spolupracujú so svetovými bankami, vďaka čomu na výbere hotovosti ušetríte.

Ak si na dovolenku zbalíte aj svoju debetnú a kreditnú kartu, nemusíte si robiť starosti s hotovosťou. Jednoducho vyberiete na mieste toľko, koľko potrebujete. Tento spôsob ponúka aj ďalšiu výhodu a tou je výhodnejší kurz, najmä v krajinách, kde sa neplatí eurom. Naviac po návrate neprerobíte na výmene bankoviek, ktoré Vám zostali. Treba brať do úvahy aj skutočnosť, že nie všetky meny je na Slovensku možné vymeniť.

Scroll To Top