Free songs
Home / Komerčné články / Vinyl alebo plávajúca podlaha?

Vinyl alebo plávajúca podlaha?

Ponuka podlahových krytín je čím ďalej pestrejšia a umožňuje zákazníkom vybrať si z veľkého množstva druhov. Podľa čoho však vhodnú krytinu zvoliť? Rozhodujúcim faktorom je predovšetkým materiál a miestnosť, v ktorej bude nová krytina položená, cena a samozrejme jej vzhľad.

Cieľom tohto článku je pomôcť nerozhodnutým zákazníkom s výberom vhodnej krytiny. Zameriame sa na výrobok, ktorý sa takmer stal synonymom pre podlahovú krytinu, a porovnáme ho s populárnou novinkou. Témou tohto článku je výber medzi vinylom a plávajúcou podlahou.

Vinyl alebo plávajúca podlaha? 1

Plávajúca podlaha – preverená klasika

Plávajúca podlaha patrí medzi stálice v ponuke podlahových krytín. Jedná sa o druh podlahy, ktorý vo svojej skladbe obsahuje zvukovo-izolačnú vrstvu. Plávajúce podlahy nie sú pevne späté s podkladovou vrstvou, a preto nie je problém ich znovu ľahko rozobrať a položiť napríklad aj na iné miesto. Najčastejším spôsobom kladenia plávajúcich podláh je spájanie lamiel podlahovej krytiny pomocou zámkov pero/ drážka.

Vysoká odolnosť, ľahká údržba, nízka obstarávacia cena a rýchla pokládka sú hlavné výhody plávajúcich podláh, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale aj pomôžu vyriešiť problémy s roztočmi a možnými alergiami. Ženy určite ocenia, že údržba plávajúcej podlahy je jednoduchá, bežne postačí pravidelné vysávanie, vytieranie či zametanie.

Plávajúcu podlahu možno položiť na akýkoľvek povrch, ktorý je suchý, rovný, tvrdý a pevný. Ideálne ešte na špeciálny izolačný materiál. Krytina sa k podkladu nijako nelepí, ani inak nepripevňuje – preto označenie plávajúca. Plávajúce podlahy sa výborne hodia do každého bytového či komerčného priestoru. Zaujímavým interiérovým riešením je obloženie schodov plávajúcou podlahou.

Ideálne 8 mm

Plávajúca podlaha je v konečnej fáze zložená z jednotlivých plochých dosiek, takzvaných lamiel. Ich hrúbka býva rôzna, ideálny štandard je 8 mm. Lamely, ktoré sú spojené špeciálnymi zámkami, umožňujú pokládku bez použitia lepidla a ďalej opätovné rozobratie. Veľmi obľúbené sú plávajúce podlahy buk, javor, jelša či dub, taktiež aj extravagantné výrobky, ako je napr. biela plávajúca podlaha. Ponuka dekorov je široká a vyberie si každý.

Dýhovaná plávajúca podlaha

Drevená nášľapná vrstva má kresbu najrôznejších druhov drevín. Základom dýhových podláh je HDF doska, na ktorú je nalepená tenká vrstva skutočného dreva, ktorá vytvára úplne unikátne a neopakovateľné farebné variácie. 8 aj viac vrstiev laku prispieva k výrazne vyššej odolnosti a dlhšej životnosti podlahovej krytiny. S týmto druhom krytiny sa asi najviac priblížite pocitu pravej drevenej podlahy.

Laminátová plávajúca podlaha

Laminátové podlahy sú štandardne tvorené zo štyroch vrstiev, ktoré sú pevne spojené dohromady. Prvá, povrchová vrstva, je tvorená z teplom tvrdenej melamínovej živice. Tá je vysoko odolná voči oderu a chráni ďalšie, tzv. dekorovanú vrstvu, ktorá je z papiera potlačeného prírodnými farbami. Nosnou doskou kvalitných laminátových podláh je opäť HDF doska. Laminátová podlaha predstavuje ideálne riešenie pre väčšinu zákazníkov.

Vinylové podlahy

V súčasnosti však vyrástol klasickým plávajúcim podlahám silný konkurent. Ak hľadáte vysokú odolnosť, dlhú životnosť a nenáročnú údržbu, iste Vás bude vinyl zaujímať. Dávno už sa nejedná o staré PVC podlahy z dôb minulých. Súčasná ponuka plne kopíruje módne trendy a vinylové podlahy môžu mať podobu akéhokoľvek vzoru, vrátane vernej štruktúry.

Vinylová podlaha skvele odoláva oderu aj vode. Je pružná, pritom však rozmerovo stála. Pri porovnaní s inými krytinami, napr. laminátom, je pocitovo teplejšia. Ak je základom podlahy drevená doska vybavená na spodnej strane izolačnou vrstvou, napr. korkovou, jedná sa o ideálne riešenie do bytov s deťmi.

V súčasnej dobe je možné vyberať z mäkčeného vinylu rolované, alebo z lamiel, alebo štvorcov z tvrdeného vinylu rôznych formátov. Kladenie vinylových podláh prebieha lepením, alebo ako plávajúce, ak je vinylová podlaha vybavená zámkami. Zámková vinylová podlaha je veľmi podobná klasickým plávajúcim podlahám, preto je u zákazníkov veľmi obľúbená.

Záverom

Teraz prichádza základná otázka. Plávajúca podlaha alebo vinyl? Odpoveď nie je celkom jednoznačná. Plávajúce vinylové podlahy sú ďalším vývojovým krokom plávajúcich podláh a čiastočne nápravujú niektoré ich neduhy. Napriek tomu stále majú plávajúce podlahy dominantné miesto na trhu a v najbližšej dobe sa na tejto situácii veľa nezmení. Rozhodujúcimi kritériami budú stále preferencie zákazníkov, miesto pokládky a v neposlednom rade tiež rozpočet.

Scroll To Top