Free songs
Home / Zdravie / Viete rozoznať chrípku a prechladnutie?
Viete rozoznať chrípku a prechladnutie?

Viete rozoznať chrípku a prechladnutie?

Tieto dve najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia dýchacích ciest, si žiaľ aj v dospelosti často mýlime. Pre laika nie je jednoduché pochopiť drobné odchýlky v týchto ochoreniach, no je to zásadné, ak chcete sebe, ale aj svojej rodine dopriať viac zdravia, a teda aj správnu liečbu, ak je potrebná.

Chrípka alebo prechladnutie ?

Chrípka alebo prechladnutie ?

Nie vždy sme totiž ochotní navštíviť nášho lekára, a práve v čase kedy sa choroba chytí aj nás, zúri všade okolo. Už len z obáv z ďalších komplikácií, tak radšej zostávame doma sami s babskými receptami. Aby sme sa však vedeli dobre postarať nielen o seba ale aj iných členov rodiny, je dôležité rozpoznať chrípku od prechladnutia a naopak.

V žiadnom prípade by nikto nemal prechladnutie, či dokonca chrípku prechodiť. Naše telo je vtedy oslabené a môžete si tak spôsobiť aj oveľa závažnejšie komplikácie akoby ste zostali pár dní doma.

Prechladnutie má zväčša pomerne rýchly priebeh. Objaviť sa tak môže nádcha, bolesť v hrdle aj mierny kašeľ tieto príznaky vymiznú už o pár dní. Horúčka je len zriedkavá, aj to len mierne zvýšená a vyskytuje sa najmä u detí. Hlien v nose je riedky, po čase zhustne a sám sa postupne stratí. Ak u Vás však prechladnutie trvá viac ako týždeň, vyhľadajte lekára, môže totiž ísť o bakteriálnu infekciu, kedy sú už antibiotiká nevyhnutné. Niekedy sa za nádchou ukrýva aj alergia, alebo infekcia prínosových dutín.

S chrípkou sa zasa spája aj viacero možných komplikácií, ak teda podceníte prvotné príznaky, môže sa u Vás vyvinúť až zápal pľúc. Kým pri prechladnutí sa väčšina príznakov objavuje pomaly a postupne, u chrípky je jej nástup veľmi rýchly. Objavujú sa bolesti hlavy, hrdla, kĺbov, ale napríklad aj očí. Môže Vás páliť v krku, a zrejmé sú aj problémy s prehĺtaním. Kašeľ je zväčša suchý a dráždivý. U väčšiny chorých sa už od prvého dňa vyskytuje horúčka a nepríjemná zimnica. Príznaky vymiznú často do 5 dní, no ak sa tak nestane, ihneď navštívte svojho lekára.

Najväčším mýtom je, že pri chrípke Vám pomôžu antibiotiká. Tie však bojujú proti baktériám, pričom chrípku spôsobujú vírusy. Ich užívaním pri chrípke si tak môžete skôr uškodiť.

Scroll To Top