Free songs
Home / Deti / Vaše dieťa nechce spať? Uložte ho takto
Vaše dieťa nechce spať? Uložte ho takto

Vaše dieťa nechce spať? Uložte ho takto

Dobrý spánok je dôležitý pre každého – pre dospelých aj pre deti. Hoci váš drobec spánok potrebuje ešte viac ako dospelí, často sú večer najviac aktívne alebo proti spánku protestujú. Preto musíte vytvoriť spánkové návyky, ktoré ich budú sprevádzať počas celého detstva. Hovorí sa, že už po 21 dňoch sa z niečoho stáva zvyk, takže ak toto vydržíte dodržiavať tri týždne, vyhrali ste.

shutterstock_270834446

Pravidelné rituály

Deti zmeny veľmi neobľubujú, niektoré ich neznášajú vôbec, iné o čosi lepšie, ale ani tým to nerobí radosť. Preto je dôležité, aby ste zaviedli pravidelné rituály, vďaka ktorým budú deti vedieť, že je čas ísť do postele. Preto by ste dieťa mali dávať spať o rovnakej hodine, do rovnakej postele a v rovnakom byte. Ak sa tieto faktory často menia, dieťa môže prepadať úzkosti či nepokoju. Rada pre vás – ukladanie by nemalo trvať dlhšie ako 30 minút.

Dovoľte dieťaťu rozhodovať

Deti majú veľmi rady, keď sa môžu podieľať na rozhodovaní o niečom, takto sa radšej stanú súčasťou danej aktivity a nerobia proti nej rebélie. Ak im dovolíte rozhodovať o takých veciach ako – vzor na pyžamku či obliečkach, akú rozprávku si budete čítať alebo či bude zasvietená malá lampa, alebo zhasnuté, nebudú mať pocit, že sa proti tomu musia vzbúriť.

Hračky pomôžu ratolesti zaspať

Obľúbené hračky by mali byť súčasťou procesu uspávania. Ak má vaša ratolesť obľúbeného plyšáka, nezakazujte jej s ním spávať. Tiež sa miesto rozprávky môžete zahrať hru, ktorá dieťa uspí. Stimulovať ho môžete už knižkou vo vani ešte predtým, ako sa oblečiete do pyžamka. Vyhnite sa akčným hrám, ktoré dieťaťu vlejú do žíl divokú krv.

Máte tipy, ktoré zaručene fungujú na vaše dieťa a neboli spomenuté v článku? Podeľte sa o ne s nami v diskusii.

Scroll To Top