Free songs
Home / Bývanie / Záhrada / Tri najekologickejšie spôsoby ako sa zbaviť slimákov
Tri najekologickejšie spôsoby ako sa zbaviť slimákov

Tri najekologickejšie spôsoby ako sa zbaviť slimákov

D eti všetkých vekových kategórii ich na záhradkách sledujú a obdivujú, pestovatelia sa ich chcú zbaviť. Môžu byť veľkí, malí, s ulitou, či bez ulity. O čom je reč ? No predsa o slimákoch.
Pomaly, svojim slimačím tempom sa presúvajú z miesta na miesto. Akonáhle však skončí obdobie dažďov, vychádzajú zo svojich úkrytov. Vlhko, teplo a tma ich prebúdzajú k životu a oni začínajú byť aktívnejší. Presúvajú sa po záhradke a hľadajú rôzne rastlinné špecialitky, aby sa dobre najedli. Takýto dospelý nepozvaný hosť je schopný za sezónu zjesť aj jeden kilogram rastlinnej potravy.

Zbavte sa slimákov

Zbavte sa slimákov

Ak si myslíte, že keď ho prehodíte cez plot, tak sa ho zbavíte, ste na veľkom omyle. Na druhý deň ho máte späť vo Vašej záhradke, a aby mu nebolo smutno, tak privedie aj všetkých svojich príbuzných a kamarátov. Keďže slimáky sú hermafrodity, tak sa spoľahnite na to, že nakladú vajíčka a ich počet sa môže rapídne zvýšiť.

Niektorí záhradkári často siahajú po drastických spôsoboch zbavovania sa slimákov. No Ja ako milovník prírody Vám doporučujem tri, ktoré považujem za najšetrnejšie.
Ako teda na týchto malých slizkých votrelčekov tak, aby ste sa ich spoľahlivo, ale šetrne zbavili?

Úplne najekologickejší, ale samozrejme aj najprácnejší spôsob je slimáky pekne krásne vyzbierať a zaniesť ich čo najďalej od svojej záhradky. Ideálne je ich zber zahájiť večer po daždi, alebo v neskorých nočných hodinách, kedy sú najviac povyliezaní zo svojich úkrytov. Prejdite celú záhradku, obzvlášť tmavé a vlhké miesta a vysokú trávu. Nezabudnite nazrieť pod kvetináče, sudy, či poukladané drevá. Plné vedro potom odneste čo najďalej od Vašej záhradky, najlepšie niekoľko kilometrov a vysypte ich niekde na lúku, blízko lesa. Stanú sa tak aj potencionálnou potravou pre lesné zvieratá.

Druhý spôsob ako sa slimákov zbaviť je zozbierať kávovú usadeninu a spraviť z nej okolo rastlín a plodín prírodnú bariéru. Ešte k nim primiešajte rozdrvené škrupiny z vajíčok a slimáky sa k Vašej úrode ani nepriblížia.

No a posledný, tretí spôsob je využiť na lov slimákov Vašu domácu hydinu. Pre sliepky, či kačky sú slizniaky hotovou pochúťkou. Dávajte však pozor, aby Vám vypustená hydina nenarobila viac škody ako osohu. Môže sa totižto stať, že po zjedení slimákov sa vrhnú aj na Vašu dorastajúcu úrodu.

Scroll To Top