Free songs
Home / Tipy & triky / Ako dokonale vyčistiť striebro
Ako dokonale vyčistiť striebro

Ako dokonale vyčistiť striebro

V šetci to veľmi dobre poznáme. Počas života si postupne kupujeme rôzne šperky, ktoré nosíme buď príležitostne alebo permanentne. Máloktorá žena odolá krásnemu šperku vo výklade obchodu. Šperky kupujeme buď podľa outfitu, teda aby sme ich mali farebne a štýlovo zladené alebo podľa nálady. Niektoré uprednostňujeme zlato, iné striebro, prípadne bižutériu. Máloktoré z nás však šperky pravidelne kontrolujú a čistia. Často si ich len uložíme do šperkovnice, alebo necháme voľne položené niekde v kúpeľni a vôbec si nevšímame ich prípadné farebné zmeny či malé poškodenia. Pritom hlavne šperky strieborné majú tendenciu časom zájsť a stratiť lesk.

shutterstock_155461691

Najväčším problémom striebra je, že oxiduje oveľa rýchlejšie ako zlato. Preto prvé, čo musíme urobiť je zbaviť ho oxidov. Na jeho čistenie môžeme použiť buď v drogérii alebo podobne zameranom obchode zakúpený čistič striebra. Všetky oxidy odstránime ponorením strieborných šperkov do kvapaliny na niekoľko sekúnd. Strieborné šperky potom prečistíme v teplej mydlovej vode a preleštíme handričkou. Ak je striebro veľmi zanesené, je dobré tento postup ešte raz zopakovať. Môžete však použiť aj ekologickejší spôsob čistenia strieborných šperkov. Takým je aj našimi starými radičmi overený spôsob ktorý sa dodnes používa vo viacerých domácnostiach.

Nalejte do hrnca liter vody, polievkovú lyžicu soli a polievkovú lyžicu jedlej sódy. Ideálne je pridať aj kúsok alobalu, ktorý spustíte na dno hrnca. Priveďte vodu do varu a do hrnca potom vhoďte striebro, ktoré cca 3 minútky povarte. Striebro opatrne vyberte a poriadne jemnou handričkou preleštite. Tento spôsob je však možné použiť iba na rýdze striebro. V žiadnom prípade nie na šperky, ktoré sú len postriebrené.

Strieborné šperky môžete vyčistiť aj mechanicky, a to použitím zubnej kefky a saponátu. Dbajte na to, aby použitá kefka bola čo najjemnejšia, aby ste si nevyrobili škrabance.
Pekne vyčistené striebro má krásny žiarivý lesk a vyzerá ako nové, preto na jeho pravidelne čistenie nezabúdajte.

Scroll To Top