Free songs
Home / Zdravie / Životný štýl / Telo sa s vekom mení
Telo sa s vekom mení

Telo sa s vekom mení

Zo slov „nič netrvá večne“ sa Vám už zrejme točí hlava. Počujeme ich neustále a najmä s pribúdajúcim vekom narážame na ich krutú realitu. Časom sa tak mení aj naše telo. Svaly ochabujú a tuk sa hromadí závratnou rýchlosťou aj na tých najnečakanejších partiách.

Nemusíte čakať do 50 – tky, aby ste spozorovali zásadný rozdiel. Aby ste sa čochvíľa už len nekotúľala, musíte zmenám prispôsobiť aj svoj jedálniček. Ak Vám už nie je dvadsať, no chcete sa udržať stále fit a najmä sexi, nemusíte hneď držať drastické diéty. Tie ešte nikomu nepomohli k dlhodobému efektu, a tak skôr uvažujte nad možnosťou, ako znížiť príjem kalórií. Náš metabolizmus sa totiž od istého veku značne spomaľuje. Vyžaduje si to teda zmenu jedálnička, aby ste boli aj naďalej krásna, štíhla a fit. Ak to však preženiete, dostanete telo do šoku a namiesto chudnutia sa dočkáte len opätovného ukladania tukových zásob.

Vyrovnajte sa so stárnutím
Vyrovnajte sa so stárnutím

Schudnúť Vám pomôže samozrejme aj pohyb. Nemusíte začať podávať vrcholové výkony, stačí ak sa začnete hýbať a zvýšite fyzickú záťaž. Pokojne tak stačí cvičiť s činkami aj len 30 minút, dvakrát do týždňa. Ak Vám nezostáva čas, skúste využiť aj cestu do práce, auto nechajte častejšie doma alebo vystúpte o zastávku skôr. Prospešná bude aj prechádzka prírodou, využijete tak aj príjemné jesenné počasie. Svaly ponúkajú aj tú výhodu, že energiu spaľujú aj v kľudovom režime. Aj po cvičení teda chudnete.

Pre Vaše úsilie sú prospešné aj proteíny, tie totiž napomáhajú zrýchliť metabolizmus, a tak spaľujete tuky aj keď celý deň len sedíte za počítačom. Dôležitý je však čas, kedy ich konzumujete. Večer sa im treba vyvarovať, pretože sa ukladajú vo forme tukov, no ak si doprajete výdatné raňajky a na obed si dáte chudé mäso, nič nepokazíte. Na desiatu Vás zasýti nízkotučný syr. Neskôr tak budete hlad pociťovať len minimálne a na večeru Vám bude plne postačovať aj len šalát.

Aj keď káva nie je vždy považovaná za zdravú, naštartovať môže aj Váš metabolizmus, a to nielen ráno, ale pokojne aj v popoludňajších hodinách. Podobné účinky má napríklad aj čierny, či zelený čaj. Neraz je problémom večerné maškrtenie. Ak skutočne neviete odolať, voľte nízkotučný syr, zeleninu, či hrsť orieškov.

Zaujímavou potravinou, ktorú by ste vo svojom jedálničku nemali vynechať je chilli. Zahreje nielen telo, ale naštartuje aj metabolizmus, a tak chudnete, aj keď nešportujete.

Scroll To Top