Free songs
Home / Tipy & triky / Schudnite s keto diétou. O čo ide a pre koho je vhodná?
Schudnite s keto diétou. O čo ide a pre koho je vhodná?

Schudnite s keto diétou. O čo ide a pre koho je vhodná?

Ak sa zaujímate o zdravé stravovanie a rôzne typy diét, určite ste už počuli aj o keto diéte. Na akom princípe funguje keto diéta a čo treba vedieť ešte predtým, ako s ňou začnete?

Čo je keto diéta

Keto diéta alebo tiež ketónová diéta je nízkosacharidová diéta s vysokým podielom tukov. Cieľom tejto diéty je dosiahnuť tzv. stav ketózy. Je to stav, kedy telo čerpá energiu z vlastných tukových zásob. Ketóny sú mastné kyseliny, ktoré sa počas ketózy produkujú v pečeni a organizmu slúžia ako zásobáreň energie. Odtiaľ aj názov keto diéta.

Zásady ketónovej diéty

Ako ale táto diéta funguje? Ako by ste sa počas nej mali stravovať? Dôležité sú pri keto diéte najmä tieto zásady:

  1. Denný príjem sacharidov menej ako 50 gramov (ideálne cca 20 gr).
  2. 70 až 80 % denného kalorického príjmu z tukov.
  3. 10 – 20 % denného kalorického príjmu z bielkovín.

Pri keto diéte sú teda najvhodnejšie tuky a bielkoviny, konkrétne mäso, ryby, morské plody, vajcia, syry, maslo, tvaroh, oriešky a semienka. Keďže ovocie je zdrojom sacharidov, pre keto diétu veľmi vhodné nie je. Nanajvýš tak bobuľovité ovocie ako černice alebo jahody. Zo zeleniny je skvelá listová zelenina, zeler, uhorky, či reďkovky.

Keďže je jedálny lístok zložený najmä z tukov, voliť treba zdravé tuky v podobe naozaj kvalitného mäsa a z olejov najmä kokosový a olivový. Rôzne doplnky výživy a proteíny, vhodné pri keto diéte, si môžete vybrať na www.extrifitslovakia.sk.

Je pre vás keto diéta vhodná?

Pozor! Táto diéta nie je pre každého. Ak si svoj život bez cukru neviete predstaviť, zrejme ju nedokážete dodržiavať. Vhodná určite nie je pre tehotné a dojčiace ženy, ľudí s chorobami obličiek a vysokým krvným tlakom. Tak, ako aj pri iných diétach, aj tu je potrebné hľadieť na svoje telo a počúvať jeho signály. Keto diéta síce pomôže schudnúť pomerne rýchlo, no mnohým sa zdá jednotvárna a objavujú sa aj vedľajšie príznaky v podobe bolestí hlavy, či závratov. Ak vám teda telo napovie, že niečo nie je v poriadku, vyskúšajte radšej iné spôsoby chudnutia.

Zdroj obrázku: Boontoom Sae-Kor / Shutterstock.com

Scroll To Top