Free songs
Home / Móda a krása / Swarovski – história úspešnej spoločnosti
Swarovski – história úspešnej spoločnosti

Swarovski – história úspešnej spoločnosti

Produkty Swarovski majú v módnom priemysle a šperkárskej výrobe svoje nespochybniteľné postavenie. Mnohí ich nosia, takmer každý ich pozná, no málokto vie o príbehu, ktorý sa za značkou Swarovski skrýva.

Firmu založil v r. 1895 rakúsky brusič českého pôvodu Daniel Swarovski. Rodák zo severných Čiech sa pôvodne volal Daniel Svárovský a už v mladosti prejavoval umelecké nadanie, preto nebolo divu, že sa vyučil umeleckému remeslu a stal sa z neho pasiar. Za jeden z podstatných medzníkov jeho života a tvorby, ktorou ovplyvnil celé generácie ľudí, bol Swarovského vynález elektrického stroja na brúsenie kryštáľových kameňov. Mladý Swarovski mal v tom čase necelých dvadsaťjeden rokov a stál na prahu úspešnej kariéry.

screen-crystalshop-sk-swarovski-nausnice

Mladý podnikateľ

Svoj vynález si však dáva patentovať až v r. 1892, aby o tri roky neskôr spolu so svojim švagrom F. Weisom založil brusičskú dielňu so sídlom v rakúskom Wattens. Áno, Swarovski od r. 1895 žil a pôsobil v Rakúsku, kde našiel lepšie podmienky pre svoju prácu. Rieky v Tirolsku, najmä rieka Inn, mali údajne väčšiu silu ako tie v Čechách a ich voda sa preto lepšie hodila na brusičskú robotu.

Firemné tajomstvo zachované

Swarovski šperky si rýchlo získali obdiv klientely. V r. 1908 postavil Swarovski vlastnú skláreň pre dodávku skloviny, o tri roky neskôr založil so svojimi synmi Alfredom, Wilhelmom a Fritzom vlastnú fabriku a o dva roky na to, v r. 1913, započala výroba vlastného brúseného skla, ktorého výroba je dodnes firemným tajomstvom.

Rozširujúce sa portfólio

Neskôr sa firma okrem šperkárskych výrobkov zamerala aj na optiku či vývoj brúsnych kotúčov. V jej portfóliu sa tak ocitli nie len náhrdelníky,náušnice Swarovski a iné šperky, ale napríklad aj ďalekohľady a od šesťdesiatych rokov minulého storočia tiež krištáľové lustre. Pri ich výrobe boli použité kamene so zaujímavým dúhovým leskom, ktoré firma uviedla na trh v spolupráci s módnym domom Christian Dior. Stalo sa tak na prahu života Daniela Swarovského, vynálezcu a inovátora so zmyslom pre detail, ktorý zomrel v r. 1956 v úctyhodnom veku 94 rokov.

Zdroj obrázku: Crystalshop.sk

Scroll To Top