Free songs
Home / Komerčné články / Prečo zákazníci radšej nakupujú u konkurencie? Zmeňte predajňu k nepoznaniu
Prečo zákazníci radšej nakupujú u konkurencie? Zmeňte predajňu k nepoznaniu

Prečo zákazníci radšej nakupujú u konkurencie? Zmeňte predajňu k nepoznaniu

Množstvo podnikateľov a obchodníkov si kladie túto otázku bez jednoznačnej odpovede. Čo sa však ukrýva za týmto javom? Často im postačí odpoveď naznačujúca, že sa odpoveď skrýva v cene tovaru, čo na jednej strane nemusí byť úplný nezmysel, no treba si priznať, že cena nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje motiváciu zákazníkov nakupovať práve v tej ktorej predajni. Určite ste sa už aj Vy stretli v nejakej predajni s pocitom, ktorý sa dostaví len v príjemnom prostredí pôsobiacom akosi „priateľsky a domácky“. Tento pocit nebol vyvolaný ani náhodou ani zhodou okolností, no cieleným zariadením priestorov predajne, ktoré si kladie za cieľ evokovať pocit pokoja, ktorý zažívate len v bezpečí vlastného domova. Samozrejme keď sa niekde cítite ako doma správate sa inak ako v konkurenčných predajniach aj keď si to možno neuvedomujete.

shutterstock_129949730

Odpoveď však nie je taká jednoduchá ako sa to na prvý pohľad zdá. Pretože ak sa do zmeny vybavenia či dizajnu predajne pustíte sami, budete sa musieť popasovať s otázkami, o akých sa Vám ani nesnívalo od psychologických efektov rôznych farieb, tvarov, zvukov a vôní na myseľ a motiváciu zákazníkov, cez vplyvy rozloženia a využitia rôznych typov komponentov akými sú regály, či pulty až po vplyv polohy a otváracích hodín na Vašu cieľovú skupinu. Všetko sa dá samozrejme naučiť, no pri vybavovaní vlastnej predajne získate len obmedzené skúsenosti a často neúplné informácie, ktoré nemusia byť práve tým správnym kľúčom ku vášmu úspechu.

Najjednoduchším riešením je zamestnanie odborníkov, ktorí za Vás tieto zmeny naplánujú a zrealizujú. V tomto prípade je len na Vás do akej miery sa chcete zapojiť do tohto procesu, teda či sa len podelíte o vaše predstavy o novej predajni alebo sa budete aktívne zúčastňovať každého jedného kroku. Všetko je to len na Vás. Ak sa však rozhodnete, že pomoc nepotrebujete a pustíte sa do takýchto zmien na vlastnú päsť, nemusíte sa obávať ničoho.

Zmena zariadenia predajne nemusí byť vždy komplikovaná. Ak máte konkrétnu predstavu a trošku zručnosti, určite to zvládnete. Niekedy úplne postačí pre dosiahnutie želaného efektu zmeniť podlahovú krytinu, farbu stien, či jednu z týchto plôch odlíšiť inou farbou či materiálom. Nakoniec sa pohrajte s rôznymi druhmi osvetlenia, vďaka ktorému môžete priestoru prepožičať úplne novú atmosféru a zmena bude v tom lepšom prípade presne podľa vašich predstáv. Hlavne sa však pred začiatkom tohto procesu nezabudnite inšpirovať a hľadať možnosti ako tieto zmeny zrealizovať čo najefektívnejšie a úspech sa určite dostaví.

Scroll To Top