Free songs
Home / Zdravie / Prečo je dôležité dopĺňať kolagén?

Prečo je dôležité dopĺňať kolagén?

O užívaní kolagénu sa hovorí na každom rohu, no vy možno ešte stále nerozumiete, prečo je kolagén v našom tele tak veľmi dôležitý… V tomto článku vám jeho skutočný význam prezradíme!

Na úvod trochu vedy. Kolagén je hlavnou zložkou spojivového tkaniva, je najvýdatnejším proteínom u cicavcov a tvorí až 35% obsahu všetkých proteínov v tele. Už aj tieto údaje snáď dostatočne znázorňujú skutočný význam kolagénu v tele. Nie je však kolagén ako kolagén. V ľudskom tele nájdeme hneď niekoľko typov kolagénu, pričom každý typ je obsiahnutý v inom type tkaniva. Napríklad, kolagén 1 tvorí kožu, šľachy, vnútorné orgány a vaskulárnu sústavu tela, patrí tak medzi najdôležitejšie druhy kolagénu. Naviac, je hlavnou zložkou organickej časti kostí.

Potom je tu ale aj kolagén 2, ktorý tvorí chrupavky, či retikulárny kolagén 3, kolagén 4 tvoriaci bazálnu vrstvu a kolagén 5 tvoriaci povrch buniek, vlasy a placentu. Keď si to zhrnieme, kolagén sa vyskytuje v každej časti tela a je základom pre správne fungovanie všetkých orgánov. Problémom je ale skutočnosť, že s vekom hladina kolagénu v ľudskom tele klesá. Kolagén sa postupne stráca z chrupaviek, kostí, kože a orgánov, vďaka čomu telo starne. Je to skutočne tak, práve úbytok kolagénu je jednou z hlavných príčin starnutia organizmu. Ak by sa kolagén v ľudskom tele neznehodnocoval a jeho funkčnosť by bola rovnaká ako v mladom veku, človek by prakticky nestarol.

Čo sa stane, ak je v tele nedostatok kolagénu?

Nedostatok kolagénu v ľudskom tele sa začne prejavovať rôznymi spôsobmi. Napríklad, ubúdajúci kolagén v kostiach sa bude navonok prejavovať na rednutí kostí, vďaka čomu sa kosti stávajú slabšími a náchylnejšími na zlomenie či rozštiepenie. Častým bolestivým problémom je úbytok kolagénu v kĺboch, vďaka čomu kĺby začínajú bolieť a do značnej miery sa obmedzuje pohyblivosť jednotlivých častí tela.

Úbytok kolagénu v orgánoch sa taktiež začne prejavovať na postupnom obmedzovaní ich pôvodnej funkčnosti, nehovoriac o kolagéne v koži, ktorého úbytok sa prejaví na strate pružnosti pokožky a vzniku vrások. Všetky tieto procesy starnutia je však možné do značnej miery spomaliť a potlačiť práve vďaka prijímaniu dodatočného kolagénu vo forme doplnkov výživy.

Kolagénový prášok pre zdravé telo

Najjednoduchším spôsobom, ako kolagén do tela prirodzene prijať, sú práve kolagénové prášky, ktoré jednoducho zmiešate s vodou a vypijete. Pozor si dávajte na to, aby sa jednalo o kvalitný prírodný kolagén, jedine ten totižto dokáže ľudské telo skutočne využiť. Pri dlhodobom užívaní kolagénového prášku si budete môcť všimnúť výrazné zlepšenie vášho celkového zdravotného stavu, od kože až po kosti či kĺby. Kolagén naviac prispieva aj k udržaniu zdravých vlasov či nechtov. Ak hľadáte skutočne kvalitný kolagén za výhodné ceny, odporúčame navštíviť e-shop Kolagenshop.sk.

Scroll To Top