Free songs
Home / Komerčné články / Prechodu velíme my!
Prechodu velíme my!

Prechodu velíme my!

Nie je to tak dávno, čo sa o ženskom klimaktériu akosi nepatrilo hovoriť. Jednoducho to bola tabu téma, zahalená rúškom tajomna a spájaná so samými nepríjemnosťami, dokonca smrťou. Dnes je to už našťastie klišé!

Dnes prechodu, teda obdobiu, kedy sa končí plodný život ženy, môže žena sama veliť. Zdôrazňujeme pritom slová veliť, sama a obdobie. Posledne menované preto, lebo dnes je už každému jasné, že menopauza neznamená ani koniec sveta, ani koniec života, ale iba určitý výsek v živote ženy, kedy sa mení hladina hormónov v jej tele, ale potom ešte žije tretinu svojho života, ktorý môže byť aj spokojný, aj plnohodnotný. Od nej záleží, či dovolí prejavom klimaktéria zobrať jej vietor z plachiet a tiež má do veľkej miery v rukách to, ako zmeny, ktorými prechádza, (ne)poznačia jej vzťahy s partnerom, s deťmi či širším okolím.

Zmeny, ktoré cítiť a počuť

V priebehu života prechádza ženské telo v porovnaní s mužským výraznejšími zmenami. Všetko to súvisí s tým, že žena je nositeľkou nového života. Prvýkrát sa zásadne zmení spolu s prvou menštruáciou, potom niekoľkokrát počas tehotenstiev a posledná viditeľná zmena nastáva v období menopauzy. Tá rovnako ako prvá menštruácia neprichádza náhle, ale pozvoľna a signalizujú ju viaceré fyziologické aj psychologické zmeny.

V našich zemepisných šírkach perimenopauza, začiatok klimaktéria – obdobie prvých vynechaných menštruácií – začína v priemere okolo 42. roku života ženy a doznieva okolo šesťdesiatky. Organizmus, ktorý sa mohol reprodukovať (žena mohla otehotnieť) prechádza do stavu, keď to už nie je možné. Je to spojené s postupným vyhasínaním funkcie vaječníkov, ktoré prestávajú produkovať ženské hormóny – estrogény. A to môže mať za následok fyziologické aj psychické problémy.

Nemávnite nad sebou rukou

Kým u jednej sú problémy spadajúce pod spoločného menovateľa – klimakterický syndróm – výrazné, u inej sú sotva postrehnuteľné. Jedna trpí návalmi tepla vo dne aj v noci, býva červená až po uši hoci sa ani trochu nehanbí, zle spáva, je podráždená, neustále nahnevaná, hlava ju bolieva tak, že z toho občas zvracia, má problémy so žalúdkom a vôbec, ale vôbec nemá chuť užívať si život. Pretože jej nechutí. Čaká na koniec? Možno. Ale ako sa vyrovná s tým, že jej kolegyni (susede, kamarátke,…) skoro nič nie je? Možno má menej pružnú pleť, ale inak cez prechod prechádza v pohode a ani náhodou nepočíta s koncom života. Je možné, že tá druhá žena vyhrala v lotérii, ktorú organizuje genetika spolu so životným štýlom. A rovnako možné je aj to, že nad sebou, svojím životom a klimaktériom nemávla rukou a namiesto tichého trpenia v očakávaní konca sa rozhodla postaviť sa prechodu čelom a veliť mu. Lebo dnes to medicína dokáže!

Nielen hormóny

Okrem hormonálnej substitučnej liečby, ktorú musí naordinovať lekár a ktorá môže zmierniť niektoré nepríjemné príznaky prechodu, sú v dnešnom modernom svete k dispozícii aj ďalšie spôsoby. „Vhodným doplnkom stravy v období klimaktéria je prípravok Sérélys, ktorý obsahuje výťažky z peľového zrna. Tie majú okrem iného aj látku nazvanú L-tryptofan, ktorá sa v tele zmení na serotonín. Práve jeho nedostatoek môže napríklad za výkyvy nálad, podráždenosť, depresiu či poruchy termoregulácie. Serotonín v tele ďalej metabolizuje na melatonín, ktorý je dôležitý pre výdatný a zdravý spánok. Práve melatonín môže zmierniť návaly horúčosti a potenie, prispieva k navodeniu dobrej nálady, a tým potláča depresiu. Moje pacientky sú s týmto nehormonálnym výživovým doplnkom, ktorý sa dá užívať dlhodobo, veľmi spokojné a bez preháňania môžem povedať, že výrazne zlepšil ich život,“ hovorí gynekológ Španka.

Príroda teda ženám nadelila riešenie aj takého nepríjemného problému, akým môže byť klimakterický syndróm. Ľudstvu síce trvalo dlho, kým tento dar objavilo, ale už ho máme a môžeme ho využívať. Byť naplno späť v hre zvanej život a užívať si neplodné obdobie plnými dúškami. Už netreba rátať dni, kedy radšej necestovať na dovolenku, lebo krvácanie všetko komplikuje, už sa netreba báť neželaného tehotenstva. Je to začiatok nového plnohodnotného života ženy.

Exkurzia do krajiny prežívania

Ibaže treba spomenúť ešte jednu vec, bez ktorej ten začiatok nemusí vypáliť najlepšie – komunikáciu o prechode s parterom, s deťmi, prípadne s inými ľuďmi. Hovorí psychologička a párová poradkyňa Mgr. Mária Filipová: „Stáva sa, že niektoré páry, ktoré dokázali roky fungovať v harmónii, samozrejme, s občasnými búrkami, a spolupracovať, sa zrazu v strednom vyššom veku, keď už sú deti odrastené, vyštudované a usadené vo vlastnom živote a všetko by už malo byť iba jednoduchšie, akoby z neznámych a nevysvetliteľných dôvodov začnú hašteriť. Partneri sú na seba podráždení a veci, ktoré by inokedy prešli s nadhľadom alebo ich vyriešili konštruktívnym rozhovor, sú zrazu rozbuškou bomby, ktorá všetko rozbíja a ničí.“

Čo za to môže? Hormonálne výkyvy! Tie robia ženu – a pozor, aj muža, lebo aj on má svoj prechod! – precitlivenejšou, podráždenejšou, excitovanejšou. „Určite pomáha, ak si žena uvedomí, čo je vo veci. Že sa zásadne nezmenil ani jej partner, ani jej život, ale kvôli hormónom má ona mierne zmenenú optiku na veci. Už len uvedomenie si tohto faktu vie veľa zmeniť,“ myslí si M. Filipová.

A tiež pomáha uvedomiť si, že muž na tom nie je oveľa lepšie. Darmo robí ramená, darmo chce chytiť druhý dych a zaťahuje pritom brucho, aj on, jeho telo, hladina hormónov a prežívanie prechádzajú zákonitými zmenami. Ani drahé auto, ani mladá žena po boku na tom nič nezmenia.

Služba sebe, služba svetu?

Tému uzavrieme prekvapujúco, ale veríme, že to bude znieť logicky a nie pateticky. Žena v prechode by o svojom stave mala hovoriť nielen s partnerom, ale aj so svojou dcérou, možno s nevestou, s kamarátkami, kolegyňami. Prečo? Má to dvojitý dobrý efekt!

„Komunikácia je dobrým základom každého vzťahu, keď sa z nej stiahneme a budeme sa ľutovať, napríklad preto, že nám prejavy klimaktéria spôsobujú diskomfort, nepomôžeme ani sebe, ani svojmu okoliu. Skôr naopak,“ hovorí psychologička. Moderná žena pred prechodom neuteká, postaví sa mu čelom, pretože iba v takom prípade ho môže mať v rukách, môže mu veliť, ovplyvňovať ho.

Keď sa k nemu raz takto postaví a  svoj svetonázor bude šíriť ďalej, pomôže tým ďalším ženám, ktoré menopauzou prechádzajú alebo ich čaká o niekoľko rokov – pretože neminie žiadnu ženu. Pomôže im pochopiť, že to, ako sa cítia a ako sa správajú, nie je až také ojedinelé. Pomôže im uveriť, že nie sú z Marsu, sú z Venuše a preto to patrí k ich životu. A tiež im to pomôže nájsť cesty k riešeniam, či už prostredníctvom hormónov alebo výživových doplnkov a aj upravením životného štýlu od stravy, cez pohyb, oddych a spoločenské vyžitie. Menopauza nie je choroba, je to stav, ktorý sa dá zvládnuť!

Náš tip ako sa zbaviť nepríjemných príznakov: Výživový doplnok s obsahom výťažkov z peľového zrna – komplexov PureCytonin, ktoré podporujú menopauzálny komfort a s obsahom vitamínu E, antioxidantom prispievajúcim k ochrane buniek pred oxidačným stresom. 100% bez hormonálnej aktivity a bez fytoestogénov.

Výživový doplnok

Výživový doplnok

Scroll To Top