Free songs
Home / Sex a vzťahy / Pravda alebo lož? Overte si to
Pravda alebo lož? Overte si to

Pravda alebo lož? Overte si to

S minulosťou sa to nedá ani porovnať, no v niektorých prípadoch majú ženy aj dnes preukázateľne nižšiu šancu na získanie rovnakých podmienok. Disparita (nerovnosť, rozdielnosť) je ešte stále veľmi rozšírená. Nižšie platy za rovnakú prácu, niekto diktuje ženám, ako a čo by mali nosiť oblečené, že by mali obetovať svoju kariéru pre rodinu, alebo ako sa majú v určitých situáciách správať. V prvom rade by sme sa mali z týchto pojmov vymaniť a nezavádzať ich do žiadneho vzťahu.

Pravda alebo lož

Pravda alebo lož

Dôležité je, aby sme sa naučili spoločne zdieľať kladné hodnoty ľudského života a vytvárali priestor pre lepší svet. Ako príklad vám uvedieme, v čom sú na základe vedeckých zistení, ženy lepšie a prečo by sme si mali toto pohlavie „híčkať“.

 

Žena vie lepšie zvládať stres

Možno, že každá vec na všetkých 100 % neplatí. Žena však uvažuje veľmi racionálne. Sem tam si poplače, má zaslzenú tvár a melancholické nálady. Akonáhle tento stav pominie, prichádza jasná myseľ a v náročných dobách je potom vyrovnanejšia. Pri zvládaní stresových situácií hrajú, ako u žien, tak aj u mužov dôležitú úlohu tri hormóny. Kortizol, adrenalín a oxytocín. Keď nám tento záťažový faktor, ako je stres, začne ich hladinu dvíhať, vzniká problém. Krvný tlak a glukóza sa vplyvom adrenalínu a kortizolu zvýšia. Potom prichádza na pomoc tretí z nich, oxytocín, ktorý má upokojujúce účinky a tieto hladiny naopak znižuje.

Práve u mužov sa tento záchranný hormón vylučuje v menších množstvách, na základe čoho sú v porovnaní so ženami, v prípade zvládania stresu, na tom o niečo horšie. Naviac majú ženy aj vysokú hladinu estrogénu, ktorý by mal vplyv stresu na mozog do značnej miery blokovať.

Žena vie lepšie zvládať stres

Žena vie lepšie zvládať stres

Ženy sú všestrannejšie

Určite ste počuli o tom, že žena robí niekoľko vecí naraz. Nie je to žiadna fáma. Vie zvládať prácu, domov, rodinu a priateľov bez veľkej námahy. Okrem toho vám stíha ožehliť košeľu, pomáha deťom s úlohami, uvarí večeru, pripravuje obchodné prezentácie a popri tom načúva problémom celej rodiny, všetko v rovnakom čase. Zatiaľ, čo muži si vedia naraz prepojiť oveľa menšie množstvo úloh.

Spôsobuje to rozdielne využívanie hemisfér ženského a mužského mozgu. Muž dokáže používať špecifickú časť jednej, alebo inej na vykonávanie konkrétnej úlohy. Kým mozog žien využíva  obidve hemisféry pre rôzne úlohy naraz.

 

Žena má lepšiu pamäť

Teraz vám aspoň dokážeme, že nemôžete mať mužom za zlé, že si občas nezapamätajú podstatnú vec. Žena má totiž lepšie kognitívne (poznávacie, zmyslové) funkcie ako jej opačné pohlavie. Vedia si zapamätať dlhý zoznam potravín, ktoré je potrebné nakúpiť, pamätajú si prvé stretnutie a veci, o ktorých vy ani netušíte, že sa niekedy stali. Aj štúdie a poznatky ukázali, že mladé dievčatá si zapamätajú podstatne viac slov, ako chlapci v rovnakom veku.

 

Je teda nesporné, že ženské pohlavie má oveľa viac predností a pozitívneho náboja. Dôležité je aby sme si toho boli vedomí a vedeli to oceniť aj v našom vzťahu.

Scroll To Top