Free songs
Home / Cestovanie / Perla na Váhu: Čo vidieť v Žiline
Perla na Váhu: Čo vidieť v Žiline

Perla na Váhu: Čo vidieť v Žiline

Štvrté najväčšie mesto na Slovensku prezývajú aj „Perla na Váhu“. Váh tu tečie, Žilina je pekná, takže podľa všetkého zaslúžená prezývka. Historické centrum patrí skutočne medzi tie najkrajšie na Slovensku, hoci sa v posledných rokoch nechalo zlákať vizuálnym smogom, dnes vďaka niekoľkým nadšencom reklamné pútače a cedule miznú z ulíc. Čo by ste mali vidieť, zažiť, ochutnať a skúsiť, aby ste si Žilinu vychutnali naplno?

DSC_0104-Edit

Historické centrum vás dostane

Najkrajšou časťou Žiliny je Mariánske námestie a jeho okolie. Štvorcové námestie, ako mu hovoria miestni, je lemované charizmatickými meštianskymi domami so štítovými strechami. Nájdete tu aj dve studne a na jednu z nich si môžete dať zámok – či už z lásky k partnerovi alebo k Žiline samotnej. Na Mariánskom námestí to v lete žije – sú tu desiatky terás, a keby vám vysmädlo, môžete si tu dať pivo alebo sa dobre najesť. Najlepšou reštauráciou tu je Korzo, ktoré vás dostane aj svojím interiérom.

Kade sa poprechádzať

Ak máte radi prechádzky, určite nevynechajte mestské hradby, ktoré sú pod dominantou Žiliny – Kostolom najsvätejšej trojice. Odtiaľ sa vydajte na Bulvár, ktorý je pamätníkom socialistického funkcionalizmu, a ktorého stavebný štýl ešte dodnes vyráža dych. Tadiaľto sa dostanete k Bôrickému parku a tu si môžete oddýchnuť a skryť sa pred horúcim letným slnkom. Veľmi pekná je aj prechádzka uličkami Malej Prahy. To je vilová štvrť, ktorá sa nápadne podobá Prahe.

Kam za kultúrou

V Žiline sa darí aj kultúre. Skupinka nadšencov zrekonštruovala zabudnutú malú vlakovú staničku, ktorá je dnes mekkou kultúry v meste. Tu si môžete vychutnať koncerty, výstavy, knižné trhy, ale aj filmy či divadlo. V súčastnosti táto istá skupinka finišuje s rekonštrukciou synagógy, ktorá bude slúžiť ako Kunsthalle. A v neposlednom rade treba spomenúť aj mestské divadlo, ktoré ponúka naozaj skvelé predstavenia s mladými a talentovanými hercami.

Scroll To Top