Free songs
Home / Zdravie / Najlepšie vitamíny, ktoré sa postarajú o váš imunitný systém
Najlepšie vitamíny, ktoré sa postarajú o váš imunitný systém

Najlepšie vitamíny, ktoré sa postarajú o váš imunitný systém

Niekedy si ani nevieme predstaviť, ktoré životne dôležité funkcie nášho tela a organizmu nás ochránia pred konkrétnym ochorením a bezproblémovo fungujeme. Až keď príde chrípka a podobný problém, uvedomujeme si, že niečo naše telo nedokázalo spracovať a neuchránilo sa pred útokom škodlivých látok. Všetko má v podstate na svedomí imunita, ktorej sila sa však v konečnom dôsledku odráža na našom spôsobe života. Veľmi dobrými prostriedkami na jej podporu sú práve vitamíny. Kde ich nájsť, a ktoré z nich sú na čo dobré vám aspoň v krátkosti ozrejmíme.

 

Vitamín A

Sa postará o normálne fungovanie bielych krviniek, je veľmi dobrý pre normálny rast tela, kostí a samozrejme aj zuby. Našu sliznicu ochraňuje pred infekciami a známy je pre blahodarné účinky na náš zrak, pretože podporuje zdravú tvorbu fotosenzitívneho pigmentu. Nájsť ho môžeme vo vajíčkach, rybom tuku, masle a pečeni. Nedostatok tohto vitamínu spôsobuje degradáciu očných tkanív a spomalenie až retardáciu rastu.

Vitamín D

Je pre imunitu tiež veľmi dobrý, pretože zabraňuje vzniku autoimunitných ochorení. Jeho prirodzená produkcia sa zabezpečuje aj pôsobením slnečného žiarenia v našej koži. Iným spôsobom sa dá získať z morských rýb, treščej pečene, mlieka a mliečnych výrobkov, avokáda a iných doplnkov. Za najprirodzenejší zdroj však patrí spomínané UV žiarenie, ale ak používame príliš veľa syntetických kozmetických výrobkov, nepriamo tak zabraňujeme tomuto procesu.

Vitamín C

O tomto vitamíne viacerí z nás vedia asi najviac, pretože jeho účinky sú pre naše telo a organizmus naozaj veľmi prospešné. Pôsobí antioxidačne a chráni nás pred voľnými radikálmi. Pozitívne pôsobí na aktivitu bielych krviniek a samozrejme aj na metabolizmus a aminokyseliny. Základným zdrojom sú citrusy, rakytník, paradajky, brusnice a iné plody. Vitamín C sa podieľa až na 15 000 metabolických procesoch, produkcii hormónov a spaľovaní tukov. Viac dôvodov, prečo si dopriať dennú a pravidelnú dávku týchto vitamínov asi nepotrebujete, pretože tie vyššie uvedené vám zaručia maximálnu pohodu a optimálne zdravie. Základom je s nimi denne počítať.

 

Scroll To Top