Free songs
Home / Zdravie / Joga proti bolesti chrbta – fyzio joga
Joga proti bolesti chrbta – fyzio joga

Joga proti bolesti chrbta – fyzio joga

Akrobatická joga, joga spojená s meditáciou, stojky na hlave, končatiny poprepletané tak, ako si to nevieme na prvý pohľad u seba predstaviť… Takto je joga vnímaná veľkou časťou populácie trpiacej predsudkom, že joga nie je určená práve pre nich, pretože sú „málo ohybní“.

Práve joga sa však preukázala ako skvelý pomocník pri liečení bolesti chrbta – a ruku na srdce, kto z nás nemá problém s bolesťou krku, krížov alebo zhrbením? Dokáže to vďaka kombinácii cvičenia a odbúravania stresu. Spája v sebe napätie, ktoré posilňuje svaly a uvoľnenie, ktoré zjemňuje skrátené tkanivá a upokojuje myseľ.

Fyzio joga – spojenie fyzioterapie a jogy

Špeciálnym druhom jogy je takzvaná fyzio joga. Nejde o nový druh jogy, ale o spojenie fyzioterapie a jogy, teda spojenie západnej a východnej medicíny do funkčného celku. Okrem jogy liečba klienta vyžaduje komplexný rehabilitačný plán. Joga je v ňom používaná na odstránenie bolesti, na zväčšenie rozsahu pohybu v problémovej oblasti a k obnoveniu hybnosti bez bolesti.

Ako nám pomáha fyzio joga

Pre fyzio jogu je typické využívanie relaxačných a dychových cvičení a práca s energetickými tokmi v ľudskom tele. Prepája telo s mysľou, emóciami a dychom. Jej cieľom je dosiahnuť rovnováhu tela a mysle. Správne cvičenie takpovediac prebúdza oblasti tela, ktoré bežne človek neprecvičuje. Joga uvoľňuje skrátené svaly a posilňuje ochabnuté svalstvo. Na rozdiel od rýchleho kardiocvičenia alebo namáhavého posilňovania, jej tempo je možné prispôsobiť každému na mieru a výsledkom môže byť dokonalá relaxácia.

Spinálna joga

Jogu je možné využiť u dospelých aj u detí s rozličnými diagnózami. Najčastejšie sú to bolesti chrbta, ale pomáha aj pri bolestiach lýtok, u detí s detskou mozgovou obrnou, autizmom, ADHA, Downovým syndrómom, atď. Pokiaľ hovoríme o joge, ktorá rieši problémy s chrbticou, je často nazývaná aj spinálna joga. Venuje sa problémom chrbtice vo všetkých jej oblastiach a jej základnou funkciou je mobilizácia jednotlivých stavcov a uvoľnenie bolesti. Pracuje aj s posilňovaním brušných svalov, pretože pevné brušné svaly fungujú ako korzet, ktorý znižuje záťaž samotnej chrbtice.

Joga a fyzioterapia v praxi

V rámci fyzioterapie sa podľa zdravotných problémov klienta zvyknú používať rôzne druhy jogy.

Terapeutická joga ovplyvňuje pohybový, hormonálny i nervový systém. Preto je pri terapeutickej joge využívané spinálne cvičenie – zamerané na chrbticu – v ktorom je dôležitá prax i teória fyzioterapie. Predstavuje cielené a komplexné cviky, pri ktorých sa pohybuje celé telo. Pokiaľ je cvičená pravidelne, vedie k zvýšeniu flexibility, k lepšiemu prekrveniu končatín (klienti menej trpia pocitom studených rúk a nôh) a môže prispieť aj k správnemu chudnutiu.

Yin yoga je pomalá a pokojná, nepoužíva sa pri nej sila, ale napriek tomu sa pri nej predlžujú a rozťahujú svaly celého tela. V jednotlivých pozíciách je potrebné vydržať dlhšie – podľa schopnosti 1 až 5 minút. Pomáha pri bolestiach, ktoré sú spôsobené stresom. Pripravuje človeka na meditáciu, uvoľnenie, ale zároveň pracuje na flexibilite. Hodí sa klientom, ktorí potrebujú spomaliť svoje tempo a obnoviť rovnováhu tela a mysle. Fyzické ochorenia majú mnohokrát svoj pôvod v psychike, vtedy hovoríme o psychosomatických ochoreniach.

Anusara hatha yoga pracuje s univerzálnymi princípmi správneho aktivovania svalov. Jednotlivé pozície sa sústredia na spevnenie hlbokých svalových skupín, ktoré zabezpečujú našu stabilitu a spinálnu mobilitu. Má 250 pozícií a dokáže sa prispôsobiť akejkoľvek úrovni ohybnosti a pohyblivosti klientov. Je radostná a optimistická, preto zároveň dodáva dostatok energie do ďalších dní.

Kde cvičiť jogu

Existuje mnoho joga centier, ktoré sa etablovali nielen vo veľkých mestách, ale už aj v menších mestách. A za posledné roky sa joga cvičí aj v maličkých mestách či obciach. Trend jogy skrátka stále naberá na obrátkach. Joga v Bratislave sa dá cvičiť napr. v joga centrách Yogo, Yogahouse, Hot yoga center, či v Rači, v rehabilitačnom centre Rehab Klinik. V Košiciach môžete cvičiť jogu v Medical Joga, Samsára Yoga či Tini Chrisi. Prajeme príjemné cvičenie a okamžité vyliečenie boľavej chrbtice.

Scroll To Top