Free songs
Home / Tipy & triky / Kedy vám pri podnikaní ako SZČO pomôže právnik

Kedy vám pri podnikaní ako SZČO pomôže právnik

Či už začínate s podnikaním alebo už dlhšiu dobu patríte medzi samostatne zárobkovo činné osoby, môže byť pre vás veľmi nápomocná pomoc alebo rady od právnej kancelárie. Kedy môžete využiť právnické služby a rady od právnika aj vy?

Pohybovanie sa v kľukatých cestách obchodného práva je bez pomoci právnika niekedy naozaj  ťažkou úlohou. Druhou vecou je, že v práve nie je všetko v skutočnosti tak, ako sa na prvý pohľad zdá a laik nemusí správne pochopiť, čo od neho úrad alebo zákon vyžaduje. Právne rady vám môžu pomôcť hneď v niekoľkých prípadoch pri podnikaní ako SZČO.

Zakladanie živností

Živnosť je najčastejšie využívaným oprávnením na podnikanie. V prípade, že splníte základné podmienky pre podnikanie na základe voľnej živnosti, ktoré predstavujú vek nad 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť, môžete sa pustiť do založenia živnosti.

Ak nie ste ten typ, ktorý rád behá po úradoch, pomôže vám práve právna kancelária, ktorá za vás živnosť založí, nahlási vás do poisťovní a vybaví všetky potrebné dokumenty. Založenie živnosti nepatrí medzi najdrahšie položky cenníka pravníka – stojí iba pár eur a ušetríte vďaka tomu kopec času, ktorý sa vám zíde pri náročnom štarte do sveta podnikania.

Úpravy v živnostenskom registri

Zmeny v živnostenskom registri sa môžu týkať zmeny obchodného názvu – či už vášho občianskeho mena alebo prívlastku za ním. Môže ísť tiež o rozšírenie alebo zúženie predmetov podnikania.

Všetky tieto úkony spojené s niekoľkými náležitosťami a poplatkom za vás vybaví taktiež právna kancelária za pár drobných.

Online právne poradenstvo

V prípade, že potrebujete poradiť rýchlo a spoľahnúť sa na kvalitné právne rady, online právna poradňa s kvalifikovanými právnikmi vám poskytne to, čo potrebujete. Napríklad právna kancelária OS legal na svojom webe https://oslegal.sk/ poskytuje online právne poradenstvo v jednoduchej právnej záležitosti zadarmo, v zložitejšej za poplatok. Čiže keď potrebujete poradiť v otázke správneho právneho postupu či kontroly obchodných podmienok, neváhajte sa na nich obrátiť.

Vypracovanie obchodných zmlúv s obchodnými partnermi

Každá právna zmluva obsahuje zákonom stanovené náležitosti. Správne vypracovaná zmluva je z právneho hľadiska nenapadnuteľná a chráni obe strany. Pri prípadnom právnom spore je ideálne mať po ruke zmluvu, ktorá pre vás predstavuje ochranu. Zverte vypracovanie obchodných zmluv právnikovi a vždy máte záruku krytia v prípade komplikácií.

Vypracovanie všeobecných obchodných podmienok pre webové stránky

Všeobecné obchodné podmienky sú vždy vytvárané pre konkrétnu webovú stránku a konkrétneho podnikateľa právnikom alebo právnickou kanceláriou. Neodporúča sa prevziať obchodné podmienky iného webu, pretože každý web a každý podnikateľ má svoje špecifiká, ktoré môžu byť prostredníctvom všeobecných obchodných podmienok vyjadrené.

Všeobecné obchodné podmienky by mali byť vypracované v súlade so zákonmi i individuálnymi potrebami podnikania.

Vypracovanie zásad ochrany osobných údajov GDPR

Od mája minulého roku, kedy smernica na ochranu osobných údajov GDPR vstúpila do platnosti sa podstatne zmenili pravidlá ochrany osobných údajov či už pri styku so zákazníkom alebo čo sa týka údajov užívateľa webovej stránky.

Došlo k zjednoteniu a sprísneniu nariadení, ktoré ochraňujú osobné údaje užívateľov a zákazníkov a najmä boli zavedené veľmi prísne finančné sankcie v prípade, že ochrana osobných údajov nie je dostatočná. Mnohé právne kancelárie sa na túto oblasť špecializujú a sú v nej dobre vyškolené, nakoľko ochranu osobných údajov riešia minimálne posledný rok veľmi často. Právne poradenstvo zamerané na ochranu osobných údajov vám pomôže vyhnúť sa takýmto finančným sankciám.

Právne konzultácie

Aj pri podnikaní ako SZČO sa často vyskytne záležitosť, v ktorej je potrebné uplatniť znalosť zákonov. Tá je však v podaní bežných užívateľov často nedostatočná. Ideálnym krokom nie je ani inšpirácia podobnými právnymi problémami. Každú záležitosť je z právneho hľadiska potrebné posudzovať individuálne a brať ohľad i na drobné odlišnosti, ktoré sú pre poskytnutie právnej rady kľúčové.

Právne zastúpenie v prípade obchodného právneho sporu

Poslednou spomenutou, ale zďaleka nie poslednou existujúcou je právne zastúpenie v prípade obchodného právneho sporu. Pri súdnych sporoch sú rady šikovného právnika nanajvýš dôležité.

Často sa silné firmy vyznačujú práve schopnými právnikmi, ktorí vedia prikloniť misku váh pri právnych sporoch na ich stranu, hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá. Nepodceňte to a obráťte sa na kvalitnú advokátsku kanceláriu v prípade obchodného právneho sporu aj vy.

Scroll To Top