Free songs
Home / Komerčné články / Bicykle a bicyklovanie ako ich nepoznáte
Bicykle a bicyklovanie ako ich nepoznáte

Bicykle a bicyklovanie ako ich nepoznáte

Koleso patrí k najvýznamnejším vynálezom ľudstva. A bicykel? Ten k tomuto honoru nemá veľmi ďaleko. Prečítajte si ako bicykle ovplyvňovali a ovplyvňujú život ľudí na svete.

• Bicykel ako nástroj slobody? Takéto označenie mu dala Susan B. Anthony, členka feministického hnutia a reformátorka spoločnosti. Prehlásila, že vynález bicykla má s emancipáciou žien spoločné viac ako čokoľvek iné.

• Na počiatku 20.storočia boli naprieč svetom veľmi populárne niekoľkodňové cyklistické preteky. Nezriedka sa konali aj 6dní vkuse a víťazom sa stal, kto za určený čas prekonal najväčšiu vzdialenosť. Účastníci závodov extrémne málo spali a zažívali halucinácie priamo na trati.

• M-185 v americkom štáte Michigan je jedinou štátnou diaľnicou, kde v premávke nenájdete motorizované vozidlá. Je tu dovolené jazdiť na koňoch, bicykloch alebo chodiť po vlastných.

Jeden galón benzínu (čo je zhruba 3,7litra) obsahuje 31 000 kalórií. Ak by človek dokázal vypiť a v tráviacom systéme spracovať benzín, vďaka energii v ňom obsiahnutej by dokázal na bicykli prejsť zhruba 1500 kilometrov. Asi 400km na liter benzínu!

• Jeden z celosvetovo najznámejších cyklistických ultra maratónov sa koná za „veľkou mlákou“ a je známy pod názvom Race Across America. Má o približne 1000 kilometrov viac ako Tour de France – účastníci musia zdolať takmer 5000km, zastavia pritom len veľmi zriedka.

• Policajný úrad v San Franciscu svojho času vyhlásil, že až 90% zlodejov bicyklov je drogovo závislých a že bicykle slúžia ako akási pouličná mena.

• Kórejčan Okhwan Yoon opustil dobre platenú prácu aby sa vydal naprieč svetom na bicykli. Za 9 rokov na dvoch kolesách precestoval 192 krajín na šiestich kontinentoch, pričom prežil šesť dopravných nehôd, extrémne teploty, maláriu, krádež aj únos. Dôvodom jeho cesty bola manifestácia za svetový mier.

Scroll To Top