Free songs
Home / Zdravie / Chudnutie / Beháte? Vyvarujte sa týchto 5 chýb
Beháte? Vyvarujte sa týchto 5 chýb

Beháte? Vyvarujte sa týchto 5 chýb

Behanie je jeden z najlepších spôsobov, ako schudnúť, ktorý zároveň prináša množstvo bonusov – je to skvelá prevencia proti depresii, vyčistí vám hlavu, zapájate pri ňom prakticky každý jeden sval a posilňuje váš srdcovo cievny systém. Problém môže nastať vtedy, ak sa dopúšťate chýb, kvôli ktorým nebudete chudnúť ani vtedy, keď budete behať. Na čo si musíte dávať pozor?

Jete viac, ako potrebujete

To, že ste začali behať, neznamená, že môžete jesť čo sa vám zachce. Základom chudnutia je prijať menej kalórií ako denne spálite. Ak ubehnete 20 km týždenne, to znamená, že spálite približne 1500 kalórií, čo nie je číslo, ktoré vám dovolí jesť čokoľvek, na čo máte chuť. Ak si chcete chudnutie uľahčiť a urýchliť, znížte príjem sacharidov a sústreďte sa na čerstvé a zdravé jedlo.

680

Nebeháte dostatočne veľa

Neexistuje žiadne magické číslo, ktoré by vám povedalo, koľko kilometrov musíte ubehnúť, aby ste začali chudnúť. Existuje však pravidlo, že čím viac kalórií spálite, tým viac chudnete. Ale pozor, na začiatku to nepreháňajte, nech si nezničíte telo. Existujú rôzne teórie, ktoré hovoria o tom, že ideálne je ubehnúť približne 45 kilometrov týždenne, aby ste chudli.

Pijete kalorické nápoje počas behu

Je dobré, keď sa snažíte chrániť pred stratou minerálov z tela pri fyzickej aktivite a pijete iontové nápoje, ak však nebežíte dlhšie ako 1,5 hodiny, sladené nápoje dopĺňajúce minerály a energiu sú pre vás zbytočné a plné kalórií. Pri takýchto behoch vám pokojne stačí čistá voda, ktorá odvedie ešte lepšiu službu.

Nemeníte tempo, dĺžku a ani trasu

Ak beháte denno denne tú istú dĺžku, v tom istom tempe a aj na tej istej trase, telo si na to zvykne a už nebude tak účinne spaľovať. Preto je dobré, keď budete meniť dĺžku – v utorok si zabehnete 10 km pomalším tempom a v stredu iba 4, ale rýchlym tempom. Tiež je dobré, keď budete zapájať do tréningu aj kopce a nebudete behať iba po rovine. Môžete skúsiť aj intervalový beh – 30 sekúnd budete šprintovať, čo to dá, a potom 60 – 90 sekúnd budete kráčať a takto to robiť 15 až 20 minút.

Zranili ste sa

Ak ste sa zranili a vypadli z tréningového tempa, zmeňte aj svoje návyky – upravte si jedálniček a jedzte menej. Lebo ak by ste sa stravovali tak isto, ako počas dní, keď beháte, veľmi rýchlo by ste zhodené kilá nabrali späť. Dajte si pozor na týchto 5 vecí a behom skutočne schudnete.

Scroll To Top