Free songs
Home / Cestovanie / Autom do Chorvátska

Autom do Chorvátska

Teploty stúpajú a Vy už určite plánujete svoju letnú dovolenku. Asi pre väčšinu z nás zostáva Chorvátsko obľúbenou destináciou, ktorú navštívime aj tento rok. Dôvodom je najmä jeho blízkosť, ktorá umožňuje pohodlne cestovať aj naším vlastným autom. Táto možnosť je veľmi obľúbenou, a tak sa spoločne pozrieme na zmeny, ktoré nás na cestách čakajú počas tohtoročného leta.
Zrejme väčšina z nás využije pri ceste za oddychom práve diaľnice, ktoré umožňujú rýchlo a pohodlne sa dostať na miesto určenia. Všetky diaľnice v krajinách, cez ktoré budete prechádzaj sú spoplatnené. V Rakúsku, Slovinsku ale aj v Maďarsku budete potrebovať diaľničné známky. Tieto zoženiete na týždeň, prípadne 10 dní, ale možnosťou je aj mesačná známka. S miernym nárastom ceny diaľničnej známky treba počítať v susednom Rakúsku. V samotnom Chorvátsku zasa funguje systém mýtnych brán, takže platíte presne podľa počtu prejdených kilometrov.

Ceny diaľničných známok v tranzitných krajinách sú rovnaké ako minulý rok, prípadne sa zmenili len mierne. V Chorvátsku, keďže platíte v závislosti od prejdených kilometrov a chcete vedieť koľko si na to musíte prichystať, nezostáva iné, len si presnú sumu vypočítať, túto možnosť nájdete aj na internete. Táto sa však väčšinou pohybuje od niekoľko desiatok centov až zhruba po 30 €. Novinku oceníte najmä ak sa chystáte až na juh krajiny, kde pribudol nový diaľničný úsek Vrgorac – Ploče.

Pri cestovaní zdržujú najmä kontroly na hraniciach. Aj keď už je Chorvátsko členom Európskej únie, na hraniciach si pripravte doklady. Vám postačí občiansky preukaz, no deti potrebujú vlastný pas. Ako aj v minulom roku aj teraz sa pripravte na zvýšené pokuty pri dopravných priestupkoch. Za prekročenie povolenej rýchlosti si v závislosti od výšky prekročenia zaplatíte od 40€. Váš dovolenkový rozpočet však môže byť ľahší aj o skoro 2 000€, a to za jazdu pod vplyvom alkoholu nad 1,5 promile, alebo za prekročenie rýchlosti v obci o viac ako 50 km/h. Zaplatíte si aj za telefonovanie za volantom, a to približne 66€. Dodržiavať predpisy sa teda určite oplatí.

Pred cestou si však naplánujte aj samotnú trasu, blúdenie v cudzej krajine nie je veľmi príjemnou skúsenosťou.

Scroll To Top