Free songs
Home / Deti / Ako správne vychovávať dieťa?

Ako správne vychovávať dieťa?

To je oriešok, ktorý nevyluskne asi ani rodič, ktorý má za sebou výchovu viacerých detí. Správna cesta jednoducho asi neexistuje.
Dôležité je dať deťom lásku a oporu, no samozrejme nič netreba preháňať. Moderné mamičky však preháňajú stále viac. Určite ste sa stretli aj so situáciami, kedy by ste aj cudzie dieťa najradšej vytrieskali po riti pre to, čo robí, pričom jeho zákonný rodič sa tvári, že sa nič nedeje. „Veď ono nerobí zle Vášmu dieťaťu“, áno len má viac sily, a preto si ju musí vybiť na slabšom?! Stále častejšie sa totiž aj na našich ihriskách stretávame s nevychovanými deťmi, ktoré rodičia, nie že nezvládajú, ale nechcú zvládať.
Výchova dieťaťa nie je jednoduchá. Veľmi skoro totiž náš drobec začne protestovať proti všetkým našim rozhodnutiam a stojí nás nemálo úsilia naučiť ho, čo môže a čo nie. Na to treba použiť nemálo argumentov, a aj tak je to neraz akoby ste hádzali hrach na stenu. K starostlivosti sa však pridáva aj domácnosť, kuchyňa, ak sa snažíte mať všetko tip top, nečudujte sa, že ste vyčerpaná a zbytočne nervózna. Upustite od svojho ideálu a chráňte svoje zdravie.
Výchova však potrebuje trpezlivosť, no niekedy aj pevnú ruku. Nie som zástancom násilia, no aj dieťa si niekedy zaslúži za svoje správanie potrestať a symbolické buchnutie po zadku ešte nikomu neublížilo. Nie vždy totiž dohováranie pomáha, a ak chcete svoje dieťa udržať v medziach slušnosti, každému by občas ušla ruka.

Stále viac sa však do popredia dostáva práve benevolentná výchova, na ktorú môže neskôr doplatiť aj celá spoločnosť. V minulosti boli bitky na bežnom poriadku. Ak dieťa dostalo v škole od učiteľa, doma radšej zaryto mlčalo, lebo by dostalo druhú bitku. Takouto výchovou z detí vyrástli ľudia, ktorí si vážili nielen svojich rodičov.

Dnešným deťom doprajeme voľnosť, no stále častejšie môžeme pozorovať, že im rešpekt k ostatným ľuďom, deťom, ale aj zvieratám vôbec nič nehovorí. Je teda na zamyslenie, či vedia, čo je skutočne dobré a čo zlé. Za naše dieťa sme zodpovední, nemôžeme ho len tak nechať robiť si čo sa mu zachce. Ako sa však k výchove postavíte je len na Vás.

Scroll To Top