Free songs
Home / Cestovanie / Akým rizikám sa na dovolenke vyhnúť

Akým rizikám sa na dovolenke vyhnúť

Leto sa v našej mysli spája s morom, dovolenkou a peknými spomienkami, no niekedy sa môže skončiť veľmi nepeknou infekciou, či tráviacimi ťažkosťami. V niektorých krajinách hrozia aj závažné ochorenia. Pred dovolenkou si preto treba uvedomiť riziká, ktoré môžu ohroziť nielen Vás ale aj Vašu rodinu a vyvarovať sa im.

Všetko záleží na ciele Vašej cesty, niektoré krajiny sú rizikovejšie ako iné. V niektorých štátoch by sme preto mali piť len zabalenú vodu v nepoškodenom obale. Ak obľubujete kávu či čaj, túto treba zalievať len dobre prevarenou vodou. Aj umývanie zubov sa odporúča len pitnou, najlepšie balenou vodou.

Lákadlom sú neraz ovocie a zelenina. Ak si však nie sme istý jeho pôvodom a spôsobom pestovania, radšej dajte prednosť tomu, ktoré sa dá ošúpať, prípadne dobre umyť v prevarenej vode. Medzi najrizikovejšie potraviny v lete patrí zmrzlina. Aj u nás sa môžeme stretnúť s problémami, no na dovolenke by sme mali dať prednosť nanukom.

Platia však aj zásady, ktoré dodržiavame aj u nás. Nepoužívať uteráky na verejných toaletách, nekúpať sa v stojatých sladkých vodách a vyhýbať sa kontaktu s túlavými, či divými zvieratami. Uštipnutie hmyzu môže taktiež predstavovať viac ako len nepríjemné svrbenie, preto sa mu snažte zabrániť vhodným prípravkom, či oblečením.

Pred pobytom v niektorých krajinách je rozumné zvážiť aj očkovanie proti niektorým častým chorobám. Medzi tieto patrí aj hepatitída typu A, najmä ak cestujete do Afriky, Ázie, Stredomoria, Stredného Východu, či Strednej a Južnej Ameriky.

Pred cestou je dobré zistiť, či sa v krajine Vášho pobytu nevyskytujú niektoré ochorenia, ktoré by Vás mohli ohroziť. Pred cestou sa teda určite poraďte so svojim lekárom.

 

 

Scroll To Top