Free songs
Home / Komerčné články / Ako vybrať stojanovú lampu, ktorá rozžiari váš interiér?
Ako vybrať stojanovú lampu, ktorá rozžiari váš interiér?

Ako vybrať stojanovú lampu, ktorá rozžiari váš interiér?

Stojanová lampa je univerzálne svietidlo, ktoré môžete využiť takmer všade, a vždy bude vyzerať skvele. Spomedzi všetkých svietidiel má možno najväčší dizajnový potenciál. Výrazným spôsobom zasahuje do celkového vyznenia miestnosti a stáva sa jej neprehliadnuteľným prvkom. Ako si vybrať stojanovú lampu tak, aby vhodne dopĺňala váš interiér?

stojanová lampa

Stojanová lampa

Ešte skôr, ako otvoríte stránky predajcov svietidiel alebo navštívite ich kamennú predajňu, odpovedzte si na pár otázok, ktoré vám pomôžu zistiť, aká stojanová lampa je pre váš interiér tá pravá.

Aká výrazná ma byť vaša stojanová lampa?

Je len na vás, ako veľmi bude vaša stojanová lampa kričať o pozornosť. Či z nej budete chcieť urobiť najvýraznejší prvok celej miestnosti, na ktorý sa budú chodiť pozerať všetci priatelia, alebo bude stať v úzadí a bude len nenápadným dizajnovým doplnkom. Ak už v obývačke máte jeden výrazný prvok, napríklad sedačku, skúste zvoliť menej nápadnú lampu, aby sa so sedačkou navzájom nerušili.

 

Aký typ osvetlenia do miestnosti hľadáte?

Svietidlo by ste si samozrejme mali vyberať aj podľa toho, na aký účel potrebujete osvetlenie. Niektoré stojanové lampy poskytujú viacero samostatných žiaroviek, takže si s nimi posvietite na večerné čítanie, ale dokážu osvetliť aj celú miestnosť. Nie všetky sú však také. Aj lampu s jednou žiarovkou viete využiť na čítanie alebo písanie v kresle, len je dôležité vybrať takú, ktorej tienidlo prepúšťa dostatočne ostré svetlo aj nadol, pod seba.

 

Aká veľká má byť vaša nová lampa?

Hoci sa pravdepodobne nestane, že sa vám stojanová lampa do miestnosti nezmestí, aj tak je vhodné dať si na veľkosť pozor. Lampa by nemala byť príliš blízko stropu, na druhej strane nemôže byť ani príliš nízka. Vrchol lampy by mal byť tak meter, meter a pol pod stropom. Ak však máte byt alebo dom s vysokými stropmi, môže to byť pokojne viac.

Berte do úvahy aj to, či lampa nezaberá priveľa priestoru do šírky. V malej obývačke by to mohol byť problém. Môže sa stať, najmä pri lampách s visiacim svietidlom, že ju nedokážete umiestniť tak, aby vám nezacláňala výhľad na televíziu. Dajte si pozor aj na umiestnenie lampy medzi dve kreslá alebo medzi sedačku a kreslo. Stojanová lampa by medzi nimi nemala vytvárať bariéru. Hostia síce možno ocenia dizajn vašej lampy, ale nakláňanie sa popred alebo poza lampu zakaždým, keď vám budú chcieť niečo povedať, ich asi príliš nepoteší.

Stojanová lampa

Stojanová lampa

Výhody stojanových lámp

Stojanová lampa plní hneď dve funkcie – estetickú a praktickú. Na rozdiel od obyčajného zapusteného stropného svietidla alebo nástennej bodovky má stojanová lampa opodstatnenie aj keď nesvieti. Svojím rozmermi totiž bude patriť medzi najvýraznejšie dizajnové prvky vo vašej miestnosti. Je teda multifunkčná.

Čo sa týka toho svetelnej funkcie, aj tu sa dá využiť viacerými spôsobmi – ako ambientné svetlo osvetľujúce celú miestnosť, ako pracovné svetlo alebo svetlo na čítanie, a taktiež ako dekoračné osvetlenie určené na vytvorenie tej správnej atmosféry v miestnosti. Stojanové lampy sa dajú jednoducho premiestniť, čo je väčší plus, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ak si prirátame možnosť výmeny tienidiel na niektorých kusoch, vychádza nám, že stojanové lampy sú skutočne výhodnou voľbou – dajú sa používať na viacero účelov, premiestňovať a meniť ich výzor. Pomocou jednej lampy tak môžete oživovať dizajn svojho interiéru prakticky neobmedzene.

 

Kde stojanové lampy zohnať?

Stojanové lampy sa dajú dnes zohnať prakticky v každom obchode so svietidlami alebo nábytkom. Bola by však škoda obmedziť výber takéhoto významného doplnku do domácnosti len na pár vystavených kusov. Hľadajte v e-shopoch a predajniach, ktoré si zakladajú na širokej ponuke produktov, spolupráci s najlepšími výrobcami svietidiel a sledovaní najnovších trendov. Na webe Profisvietidla.sk je bohatý výber stojanových lámp, z ktorých si určite vyberiete tú svoju.

Scroll To Top