Free songs
Home / Komerčné články / Ako si poradiť s konfliktným človekom na pracovisku
Ako si poradiť s konfliktným človekom na pracovisku

Ako si poradiť s konfliktným človekom na pracovisku

Hovorí sa, že keď nemôžeme zmeniť správanie iného človeka, tak musíme zmeniť svoj postoj. Ako si však poradiť s človekom, ktorý konflikty úmyselne vyvoláva a doslova sa v nich vyžíva?

Človek sa nielen v práci, ale aj v rodine často nevyhne konfliktným situáciám. Niektorí ľudia sa za svoju pravdu budú doslova biť a ani jednoznačné argumenty ich nepresvedčia, že sa môžu mýliť. S radosťou sa vyžívajú vo Vašom utrpení, keď s nimi hádku radšej dobrovoľne vzdávate a stiahnete sa do úzadia, aby ste mali pokoj. Napríklad si predstavte situáciu, že sedíte u svojho kolegu v kancelárii, prejednávate spolu nejaké veci a on Vám ponúkne pohár džúsu, ktorý nechtiac prevrhnete.

shutterstock_139926067

Takýto človek Vám bude tvrdiť, že ste jeho novú elegantnú sedačku úmyselne poškodili, keď sa Vám na ňu nechtiac prevrhol pohár džúsu. Jednoducho chce vzniknutá situáciu vidieť svojimi očami a Vaše argumenty na ospravedlnenie ho vôbec nezaujímajú.

Tu je niekoľko rád ako si s konfliktným človekom môžeme poradiť.

  • Pri komunikácii sa snažte skôr počúvať ako hovoriť. Aby ste s takýmto človekom mohli efektívne komunikovať, tak si ho potrebujete najskôr vypočuť. Dajte mu jasne najavo, že aj keď s ním úplne nesúhlasíte, tak Vás jeho stanovisko zaujíma.
  • Aj keď je to s úprimnosťou dosť ťažké, tak je dobré povedať čo si myslíte. Hlavne v prípade, že sa Vás kolega svojim konfliktným správaním dotkol.
  • Robte kompromisy.

V prípade, že je konfliktný človek, s ktorým dennodenne prichádzate do problémových situácií naviac extrémne dominantná a sebavedomá osoba, tak máte len dve možnosti. Buď sa s ním pokúsite spriateliť, čo Vás bude stáť veľmi veľa energie a ovládania, alebo je lepšie sa takémuto človeku v rámci možností vyhýbať. Niekedy môže pomôcť, keď si na pár dní zoberiete dovolenku a vyrazíte napríklad do Vysokých Tatier, čo najďalej od mestskej civilizácie, aby ste si vyvetrali hlavu a zrelaxovali. Môžete skúsiť aj ubytovanie v Tatranskej Lomnici, ktoré nájdete na tomto odkaze.

Scroll To Top