Free songs
Home / Komerčné články / Blahodarný vplyv spánku na náš organizmus
Blahodarný vplyv spánku na náš organizmus

Blahodarný vplyv spánku na náš organizmus

Nie je spánok ako spánok. Aký význam v našom živote vlastne má a prečo ho k svojmu životu nevyhnutne potrebujeme? To sú otázky, ktoré trápia nejedného človeka. Pokúsme sa na to spoločne pozrieť a pochopiť dôležitosť spánku na náš organizmus.

shutterstock_123691804

Kvalitný spánok je ovplyvnený viacerými faktormi. Okrem vhodných podmienok, ako je napríklad umiestnenie spálne, zdravotné matrace, či čas, kedy sa k spánku ukladáme ho ovplyvňujú napríklad aj hormóny. Každý človek má iný biorytmus. Ten je ovplyvnený vonkajším faktorom, ktorým je striedanie dňa a noci ako aj vnútornými faktormi. Hormón melatonín, ktorý je produkovaný epifýzou nám pomáha tieto tieto cykly zosynchronizovať. Vylučovať ho naše telo začne až keď padne súmrak a pomaly nás núti si uvedomovať potrebu spánku. Jeho význam je aj v tom, že prispieva k dlhovekosti vďaka odstraňovaniu voľných radikálov z tela.

Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby Vás v noci zobudil a vyrušil zo spánku nejaký nepríjemný hluk, alebo zlodej, ktorý sa Vám do domu vkradol cez otvorenú bránku, tak si nechajte urobiť kvalitné oplotenie s bezpečnou bránkou a uzamykaním.

Je dokázané, že ľudia, ktorí pravidelne športujú majú väčšiu potrebu spánku. Pri športe sa nám vylučuje serotonín, ktorý okrem toho, že sa považuje za hormón šťastia, pôsobí aj utlmujúco a pomáha nám lepšie zaspať.

Dôvody potreby spánku sú nasledovné:

  • Čas na celkovú regeneráciu organizmu, kedy si v spánku naše telo dopĺňa zásoby energie. Lepšie sa nám hoja rany, aktivujte sa náš imunitný systém.
  • Šetríme energiou. V spánku nám klesá metabolizmus a teda aj potreba energie.
  • V spánku dochádza k ochladzovaniu. Vedci predpokladajú, že keď spíme tak sa nám ochladzuje krv prechádzajúca mozgom, čo je potrebné pre správnu činnosť našich neurónov.
  • Zvyšovanie intelektu a pamäťových schopností.
  • V spánku rastieme, preto je dôležitý najmä pre mladý organizmus.

Ak chcete mať Vašu spálňu vhodne zariadenú pre Váš pokojný spánok tak si ju vybavte nábytkom od známeho výrobcu Black Red White.

Scroll To Top