Free songs
Home / Úspech a podnikanie / Ako efektívne využívať podnikateľský účet
Ako efektívne využívať podnikateľský účet

Ako efektívne využívať podnikateľský účet

Ak zvažujete, či to skúsite s podnikaním a neviete ako na to, skúste začať napríklad výberom vhodného účtu pre podnikateľov. Hoci je založenie účtu pre vašu firmu o niečo náročnejšie než pri zakladaní bežného konta, nezúfajte – radšej výberu tej správnej banky a účtu venujte dostatok času…

Ako začínajúci podnikateľ môžete byť spočiatku trochu zmätený veľkou škálou produktov, ktoré jednotlivé banky svojim klientom ponúkajú. Pri výbere účtu si preto dajte záležať a vždy prihliadajte nielen na cenu jeho založenia a vedenia, ale aj na služby, ktoré máte v cene balíka ponúkaných služieb.

Niektoré banky vám povolia navoliť si v rámci balíku služieb k vášmu účtu ľubovoľné služby podľa vašich potrieb. Budete tak platiť naozaj len za to, čo budete aj aktívne využívať. Zistite si najmä počet možných transakcií na účte – práve tie totiž môžu byť v jednotlivých bankách rôzne obmedzené a každá ďalšia navyše je následne spoplatnená. Vyzdvihnúť však treba to, že väčšina bánk vám už v súčasnosti po splnení určitých kritérií ponúkne podnikateľský účet zadarmo bez väčších problémov.

Keď už ste sa pre niektorú bankovú inštitúciu rozhodli, vopred si zistite, aké všetky doklady budete potrebovať pri podpisovaní zmluvy. V niektorých bankách by vám stačil občiansky preukaz a živnostenský list, no mnohé okrem dokladu o povolení k podnikateľskej činnosti vyžadujú napríklad aj výpis z obchodného registra, doklad o pridelení IČO, či iné dokumenty, ktoré by sa vám na prvý pohľad mohli zdať pri zakladaní účtu zbytočné.

Podnikateľ potrebuje podnikateľský účet

Ako podnikateľ si nezakladáte bežný účet, ale tzv. “biznis konto”. Brandový názov tohto produktu je väčšinou u každej banky iný (napr. mKonto Biznis v mBank, alebo Flexibiznis účet vo VUB apod.).

Biznis konto môžete mať celkom bez viazanosti, poplatkov a minimálnych vkladov. Všetky poplatky a celkový sadzobník cien za jednotlivé služby sa opäť líši od banky k banke. Preto si vždy dôkladne prečítajte zmluvu, ktorú sa chystáte podpísať.

K účtu väčšinou získate bezplatne aj bankovú kartu. Ak ňou každý mesiac zaplatíte určitú čiastku a výber financií z bankomatu, môžete ju mať tiež zadarmo. Na začiatok sa vám určite vyplatí účet, ktorý budete mať úplne bez poplatkov – čo platí aj pre prichádzajúce a odchádzajúce platby (aspoň v rámci Slovenska).

To, či na vašom účte neprebiehajú nejaké podozrivé transakcie, si môžete pravidelne kontrolovať prostredníctvom internet bankingu alebo cez mobilnú aplikáciu vo vašom smartfóne.

Ako zhodnotiť svoje peniaze čo najlepšie?

Ak už máte váš biznis úspešne rozbehnutý a v podnikaní sa vám skutočne darí, potom asi máte na účte aj vyšší obnos peňazí. Počuli ste už o podielových fondoch? Práve tie sú na zhodnotenie financií najlepším možným spôsobom a v súčasnosti sú dostupné naozaj pre každého -, teda aj pre vás ako podnikateľa.

Prostredníctvom vkladu financií do fondov môžete zabezpečiť svojim deťom lepšie finančné zázemie. Ale pomôžete aj sebe vytvoriť lepšie podmienky pre obdobie dôchodku, ktoré si takmer na každého raz počká. A vy sa nemusíte obávať, že by ste museli s pribúdajúcim vekom znížiť svoje nároky na svoj životný štandard.

V podielových fondoch spojíte svoje investície s peniazmi iných investorov a fond ich ďalej investuje. Váš podiel a hodnotu vašej investície budú reprezentovať podielové listy. Podielové fondy predstavujú najjednoduchšiu formu k zhodnocovaniu vašich úspor a majú viacero pozitív.

Na výber máte niekoľko spoločností, do ktorých môžete vložiť svoje peniaze – podielové fondy vám ponúkajú širokú škálu investičných stratégií a otvárajú vám cestu do sveta, v ktorom môžete obchodovať aj so skutočne veľkými a drahými vecami.

Výhodou je aj to, že ak sa bojíte straty, nemusíte hneď investovať veľké čiastky, ale na začiatok pokojne postačia aj nižšie sumy. O to, ako je s vašim majetkom vo fonde nakladané, nemusíte mať vôbec obavy. Na všetko dohliada investičná spoločnosť a banka, v ktorej má fond zavedený účet – vrátane centrálnej banky Slovenska.

Vývoj vašej investície do fondu môžete následne kontrolovať z pohodlia vášho domova či pracoviska prostredníctvom internet bankingu.

Podnikať sa oplatí najmä pre tých, ktorí dodržiavajú pravidlá a majú všetko pod kontrolou. Hoci môže podnikanie so sebou priniesť riziko zlyhania, taktiež vám ponúka maximálnu slobodu (aj keď povinnostiam sa nevyhnete). Samozrejme dôležité aj je to, v akej oblasti sa rozhodnete svoj biznis rozbehnúť.

Niekomu sa to podnikanie môže rozbehnúť a inému nie, no jedna vec je istá. Najjednoduchšie sa vám budú vaše tržby spravovať prostredníctvom podnikateľského účtu s vhodne zvolenými službami a bez zbytočných poplatkov navyše.

Scroll To Top