Free songs
Home / Bývanie / Aký typ škridle sa hodí na vašu strechu?
Aký typ škridle sa hodí na vašu strechu?

Aký typ škridle sa hodí na vašu strechu?

Základným prvkom každej stavby – či už rodinného domu alebo administratívnej budovy – je kvalitná strecha. Slovenský trh ponúka širokú škálu strešných produktov, a tak len málokto sa vie orientovať v tom, čo je pre jeho stavbu vhodné a čo nie. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, aký je rozdiel v jednotlivých typoch škridiel.

V našich končinách sa obľube teší najmä “všeobecne populárna” keramická pálená krytina. Pravdepodobne ste o nej určite počuli. No najpoužívanejšia je v súčasnosti betónová strešná škridla. Pozrime sa na ne a ostatné typy bližšie.

Škridle

Škridle

Jednotlivé typy strešných krytín

Pálená keramická krytina dobre odoláva kyslým dažďom, ale vo všeobecnosti majú pálené keramické škridle takmer rovnaké vlastnosti ako betónové.

Betónová krytina – vzhľadom aj vlastnosťami pripomínajúca keramické škridle – má vysokú odolnosť, pevnosť i mrazuvzdornosť a nízku schopnosť vsakovať vlhkosť, takže váš dom bude chránený voči tvorbe plesní na stenách. Tá najlepšia betónová škridla má životnosť až 100 rokov a je 100-percentne recyklovateľná.

Ďalším typom krytiny sú asfaltové šindle, ktoré sa vyznačujú najmä nízkou hmotnosťou a univerzálnym použitím. Jednotlivé asfaltové šindle sa od seba líšia tvarom, veľkosťou, vzorovou či farebnou úpravou. Výhodou tohto krytia je to, že pokiaľ máte pôvodnú strechu v dobrom stave, nové šindle môžete ukladať priamo na tie staré, čím si ušetríte robotu s odstraňovaním tých pôvodných.

Kedysi používanú strešnú krytinu s obsahom nebezpečného azbestu nahradila vláknocementová krytina vyrábaná z cementu a umelých vlákien. Jej kvalita sa odvíja najmä od nízkej hmotnosti, vysokej odolnosti a estetického vzhľadu. Na trhu máte k dispozícii buď maloplošnú vláknocementovú krytinu v tvare šablóny, bobrovky či obdĺžnika, alebo veľkoplošnú vlnitú krytinu.

Dlhoročnú tradíciu má aj používanie plechovej strešnej krytiny, ktorej najväčšou výhodou je cenová dostupnosť. Pre mnohých však môže byť nevýhodou a robotou navyše to, že po čase treba takú strechu pravidelne natierať náterom odolným voči korózii.

Tak ktorú si teda vybrať?

To, akú krytinu na vašu strechu si máte vybrať za vás nerozhodne nikto iný, jedine vy sami. Predajcom strešných krytín vždy záleží na preferenciách zákazníkov, a teda podľa toho vám poradia, ktorý typ strechy je pre vás ten najvhodnejší, avšak stále to ostáva len pri radách a rozhodnutie je na vás.

Pred tým, ako sa pustíte do rekonštrukcie starej či pokrývania novej strechy, si vyhľadajte všetky potrebné informácie o najčastejšie používaných materiáloch, výhodách a nevýhodách jednotlivých typov a, samozrejme, aj o cenovej relácii, v ktorej sa jednotlivé typy škridiel pohybujú.

V súčasnosti sú na Slovensku najpoužívanejšími pálené keramické a betónové škridle. Vybrať si medzi týmito dvomi krytinami môže byť náročné, pretože vo všeobecnosti sa od seba takmer vôbec nelíšia. Obidve krytiny sú zaručene kvalitné a bezpečné.

Pálená keramická či betónová krytina?

Predsa len existuje niekoľko kritérií, ktoré vám výber môžu pomôcť uľahčiť. Ide najmä o klimatické podmienky – časté dažde, poveternostné podmienky a silné UV žiarenie, ktorým o niečo viac dokáže odolávať betónová škridla. Takisto je odolnejšia aj voči mrazu.

Ďalším parametrom je dĺžka záruky, a hoci výrobcovia oboch typov škridiel garantujú ich životnosť na 30, 80 a dokonca aj na 100 rokov, vždy sa pri výbere zamerajte práve na tú, pri ktorej je kvalita aj dĺžka záruky overená aj od iných spokojných zákazníkov.

Smerodajným údajom pri vašom výbere je aj nosnosť krovu. Keďže betónové krytiny sú o niečo ťažšie ako keramické, ak máte starší dom so starším krovom, je lepšou voľbou keramická pálená škridla.

Čo sa týka montáže strechy, tú by ste mali nechať na odborníkov. Predsa len ide o dlhodobú a nie lacnú investíciu a hlavne – aby ste si mohli uplatniť prípadnú záruku na krytinu, vyžaduje si to odbornú montáž od vyučených pokrývačov.

Ak sa však rozhodnete na montáži ušetriť a pustíte sa do pokrývania strechy sami, tu sa odporúčajú betónové škridle, ktoré majú menej drážok, a teda ich montáž je menej náročná.

Pre mnohých Slovákov je práve cena rozhodujúcim faktorom pri výbere akéhokoľvek produktu. Keď však hovoríme o streche, tu sa naozaj neoplatí šetriť, pretože pokiaľ nechcete v krátkom čase investovať do opravy lacnej a nekvalitnej strechy, radšej investujte viac do vyššej kvality, odolnosti a životnosti.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, vždy majte na pamäti, že pri streche rovnako ako pri samotnej stavbe domu platí, že ich životnosť závisí od použitých materiálov. Ak nechcete, aby vám začala strecha v blízkom čase tiecť a aby vám plesniveli steny a museli ste vrážať ďalšie financie do jej opravy, zvoľte si hneď na začiatku radšej drahšiu, ale o to kvalitnejšiu strešnú krytinu. Taká krytina potom prežije aj vás.

Scroll To Top