Free songs
Home / Úspech a podnikanie / 5 krokov, ako začať s malým podnikaním
5 krokov, ako začať s malým podnikaním

5 krokov, ako začať s malým podnikaním

Rozmýšľate o tom, že skúsiť začať zarábať sama na seba? Malé podnikanie je pre vás ideálnym riešením. Na týchto 5 krokov by ste sa mali zamerať hneď na začiatku.

1. Hľadajte inšpiráciu

Začať podnikať bez nápadu sa nedá, ale zároveň si musíte uvedomiť, že mať skvelý nápad je iba 30 % z celkového úspechu. Ak chcete podnikať a hľadáte jedinečnú ideu, inšpirujte sa. Nemusia to byť iba iní podnikatelia, ktorí vás inšpirujú, napríklad vynálezcu suchého zipsu inšpiroval hmyz. Stačí sa pozerať, možno to celý čas máte pred očami.

shutterstock_111780053

2. Urobte si prieskum

Bez prieskumu by ste sa do podnikania púšťať nemali. Ak tento krok preskočíte, idete do veľkého rizika. Ešte predtým, ako pôjdete na daňový úrad zakladať firmu, urobte si prieskum a pýtajte sa na otázky – čo všetko potrebujem, aká je konkurencia v tejto oblasti, koľko takých firiem je už v mojom meste, kto budú moji zákazníci, ako sa chcem odlíšiť alebo akou formou sa bude prezentovať. Čím viac otázok (samozrejme relevantných) si zodpoviete, tým lepšie budete pripravená na vstup do sveta podnikateľov.

3. Urobte si plán

Na základe odpovedí na tieto otázky si pripravte váš plán – na papier. Nestačí ho nosiť iba v hlave. Určte si svoje ciele, spôsob, akým ich chcete dosiahnuť a aj vašu víziu. Prečo chcete robiť to, do čoho sa púšťate, a kde chcete byť o pár rokov.

4. Pripravte si finančný plán

Malé podnikanie si nevyžaduje miliónové investície, ale na štart vždy potrebujete nejaké peniaze. Aj preto je dôležitý plán, ktorý vám napovie, koľko financií približne potrebujete. A odkiaľ ich zoberiete? Môžete ich mať našetrené, požiadate o pôžičku pre mladých podnikateľov, nájdete si svojho podnikateľského anjela, ktorý vás podporí, alebo ak si myslíte, že máte skvelý nápad, potom môžete skúsiť crowdfunding – existujú internetové stránky, na ktorých predstavíte používateľom váš nápad a ak sa im bude páčiť, prispejú vám.

5. Vyberte si vhodnú štruktúru

Posledným z najdôležitejších krokov, ktoré by ste mali zvládnuť ešte pred oficiálnym začiatkom, je voľba vhodnej podnikateľskej štruktúry. Akciová spoločnosť nie je práve najlepším riešením pre malé podniky, aj preto by ste sa mali rozhodovať hlavne medzi živnosťou a eseročkou.

Scroll To Top