Free songs
Home / Nezaradené / Zostavte si jedálniček, ktorý má zmysel
Zostavte si jedálniček, ktorý má zmysel

Zostavte si jedálniček, ktorý má zmysel

B líži sa leto, a tak začínajú blázniť všetci tí, ktorí chcú vyzerať v plavkách dobre, ale doteraz to flákali. Nahrnuli sa do posilňovní, stali sa z nich najväčší odborníci na stravu a chcú schudnúť za dva mesiace 15 kíl. Niektorým sa to možno podarí, iným zase nie, no takéto rýchle chudnutie nie je zdravé. Dôležité je nielen začať cvičiť, ale aj zmeniť jedálniček. Ako by mal vyzerať váš jedálniček, aby bol nastavený rozumne? Pravidelná strava, menšie porcie, veľa vody a čo najviac čerstvých potravín.

shutterstock_148821005

Raňajky

Ten, kto vynecháva raňajky, robí chybu. Raňajky zamedzia, aby sa človek počas dňa prejedal a tiež sú prvým, a teda aj veľmi dôležitým, príjmom energie počas dňa. Mali by obsahovať veľa vitamínov, minerálov, sacharidov a vlákniny. Preto neprekáža, ak budú sladké – ovsená kaša s ovocím, palacinky bez múky. Na raňajky by sme nemali prijať viac ako 240 kalórií.

Desiata

Mala by nasledovať tri hodiny po raňajkách, dve hodiny pred obedom. Mala by udržať náš metabolizmus naštartovaný a dodávať mu energiu, kým bude obed. Odporúča sa ovocie – banány, jablko + mliečne výrobky alebo kúsok horkej čokolády.

Obed

Na obed si môžeme dopriať polievku aj druhý chod. Polievka by nemala byť zahustená múkou, ani s haluškami či inými múčnymi prílohami. Najvhodnejšie na obed je mäso, ryba, celozrnné cestoviny alebo syry. Je zdravšie, ak tieto jedlá nie sú vysmážané, ale sú pripravené na pare alebo upečené. Ako prílohu by sme mali zvoliť miesto ryže, hranoliek či amerických zemiakov veľkú porciu zeleniny.

Olovrant

Tri až tri a pol hodiny po obede nasleduje olovrant. Vyberieme si tiež niečo menšie, keďže o dve, dve a pol hodiny na nás čaká bohatšia večera. Vhodné jedlo je šalát, alebo iná forma surovej zeleniny, prípadne si môžeme dať opäť mliečne výrobky alebo ovocie.

Večera

Snažte sa večerať najneskôr tri hodiny pred spaním, aby telo stihlo do rána jedlo stráviť. To, že sa nesmie večerať o deviatej či desiatej, je len mýtus. Dôležité je, aby ste prijali len toľko kalórií, koľko počas dňa dokážete spáliť. Na noc sa však vyhnite sacharidom a tukom, pretože telo ich počas spánku nedokáže spaľovať tak účinne ako počas dňa. Preto si urobte mäso so zeleninou, celozrnné cestoviny, šalát alebo po cvičení je dobrý tvaroh či tuniak so zeleninou.

Voda

Snažte sa vyvarovať cukrom v nápojoch – žiadne coca-coly, fanty či spritey. Pite iba čistú vodu, prípadne čaje s medom alebo citrónovú vodu. Ľudské telo sa skladá zo 70 % vody, preto by mal dospelý človek denne vypiť aspoň 2-3 litre tekutín, presné množstvo sa odvíja podľa jeho váhy.

Nesnažte sa chudnúť zbytočne rýchlo, doprajte tomu čas, poctivo cvičte, upravte si jedálniček, pokojne si doprajte raz za mesiac aj „cheat day“ deň, keď si doprajete všetko, čo ste si počas mesiacu odopierali a uvidíte, že sa úspech dostaví.

Scroll To Top