Free songs
Home / Móda a krása / Viete si vybrať správnu košeľu?
Viete si vybrať správnu košeľu?

Viete si vybrať správnu košeľu?

Nemusíte byť odborníkom na etiketu obliekania, aby ste vedeli, že viacfarebná kockovaná košeľa sa na formálne udalosti nehodí alebo že košeľa s krátkym rukávom je pod oblekom tabu. Aké sú základné zásady v téme: pánske košele?

screen-bigstock

Košeľu vyberajte podľa typu postavy

V móde pánskych košieľ existujú dva základné strihy – košele Slim fit a Regular fit. Ako už názov napovedá, strih slim fit je vhodný pre vypracovanú, štíhlu mužskú postavu. Takáto košeľa je vypasovaná v bokoch, má dve zvislé záševky na drieku a tiež zúžené rukávy na prieramkoch. Vďaka tomu dokonale obopne mužskú postavu a zvýrazní presne tie partie, ktoré zvýrazniť má.

Naopak, košeľa regular fit je vhodné pre plnšie mužské postavy, ktorým zaručuje ich pohodlné nosenie bez škrtenia v kritických partiách. Takáto košeľa je širšia v oblasti prieramkov. Správna košeľa nikde netrčí, nerobia sa na nej “balóny” po zastrčení do nohavíc, sedí na ramenách a látka medzi gombíkmi nie je našponovaná na prasknutie.

Základom je biela a svetlomodrá

Základným kusom šatníka každého muža by mala byť dobre padnúca košeľa v bielej alebo svetlomodrej farbe. Takáto košeľa sa hodí aj na formálne udalosti ako plesy, svadby, firemné večierky či návštevy divadla. Vhodná je tiež na pracovný pohovor, keďže vzbudzuje dôveru.

Vzorované košele môžu byť tiež elegantné, no treba si dávať pozor na agresivitu vzoru a farebné kombinácie. Platí, že široké pruhy a kárované vzory by ste si mali obliekať len na bežné nosenie, naopak, úzke prúžky pôsobia vkusne a môžete si ich vybrať aj do obleku.

Pokiaľ zvolíte vzorovanú košeľu, kravata alebo motýlik by mali byť jednoduché a jednofarebné. Na druhej strane, košeľu v jednej farbe môžete skombinovať s extravagantnejším vzorom kravaty.

Dajte si pozor na detaily

Ochlpenie na hrudi by nemalo byť pod košeľou viditeľné. Aby ste ich zakryli, oblečte si pod ňu jednoduché biele tielko alebo tričko v telovej farbe. Dôležitý je tiež výber goliera. Tvar goliera by mal zodpovedať tvaru vašej tváre – platí, že čím užšia tvár, tým širší golier si môžete dovoliť. Nezabudnite, že do business štýlu sa nehodí, aby mal gombíky, tzv. “Button-down”.

Manžety by spod obleku mali vytŕčať približne dva centimetre. Tie s jedným gombíkom pôsobia neformálnejšie, dvojgombíkové sú ideálne na významné spoločenské udalosti. Pokiaľ chcete pôsobiť honosne, zvoľte si košeľu so zapínaním na manžetové gombíky. Aj keď sa to možno na prvý pohľad nemusí zdať, detaily sú dôležité.

Foto: Bigstockphoto

Scroll To Top