Free songs
Home / Tipy & triky / Veľká noc
Veľká noc

Veľká noc

U ž za pár dní sa začne najdôležitejší kresťanský sviatok v roku. Veľká noc nepripadá každý rok na ten istý dátum, ale jej termín sa riadi podľa prírodných zákonov, respektíve podľa splnu mesiaca. Každoročne sa slávi prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Veľká noc tento rok pripadá na mesiac apríl.

Niektorí ľudia veľkonočné sviatky vnímajú ako najväčší kresťanský sviatok, iní ako klasické sviatky, kedy majú príležitosť si v práci urobiť voľno a vyraziť na rodinnú dovolenku niekde na hory. No na Slovensku je ešte stále dostatok veriacich, ktorí si ctia kresťanské tradície a na veľkonočné sviatky zostávajú spravidla doma a pripravujú sa na oslavu zmŕtvychvstania Ježiša Krista.

Medzi tradičné veľkonočné symboly patria:

  • Baránok
  • Kríž
  • Oheň
  • Sviečka
  • Zajačik
  • Korbáč
  • Vajíčko

Ponímanie Veľkej noci môžeme v podstate rozdeliť na kresťanské a nenáboženské, ktoré má tiež svoje tradície. Medzi nenáboženské veľkonočné tradície patrí napríklad tradičná šibačka a polievanie vodou. Ešte stále je veľmi obľúbeným veľkonočným zvykom aj posielanie veľkonočných pozdravov s peknými motívmi Veľkej noci. Na veľkonočný pondelok chodia muži a chlapci po domácnostiach, aby poriadne vyšibali a poliali ženy a dievčatá ručne pleteným korbáčom. Počas šibačky chlapci a mladí muži prednášajú rôzne koledy, za ktoré ich dievčence odmenia farebným vajíčkom, ktorý je symbolom vďaky a odpustenia.

Veľa žien a dievčat tieto sviatky príliš neobľubuje práve kvôli šibačke a  polievaniu. Aj preto v čase veľkonočných sviatkov veľa rodín cestuje na dovolenku napríklad do horských hotelov, kde majú možnosť  stráviť tento čas oveľa pokojnejšie a presne podľa svojich predstáv. Ubytovacie zariadenia v horských oblastiach sa v tomto období predháňajú v ponukách výhodných veľkonočných balíčkov.

Scroll To Top