Free songs
Home / Tipy & triky / Príchod jari
Príchod jari

Príchod jari

S ilné nočné mrazy už pomaly ustupujú, vzduch sa citeľne otepľuje a do našich končí konečne prichádza jar. Prvé jarné kvety začínajú rásť a štebotajúce vtáčiky zvestujú príchod jari. Máloktoré ročné obdobie je také krásne a vítame ho s úsmevom na tvári a pozitívne naladení.

shutterstock_80517172

Astronomická jar sa začína 20 marca. S príchodom jari sa spája mnoho tradičných zvykov, ktoré sa v niektorých regiónoch zachovali až do dnešnej doby. Tradičným symbolickým zvykom je vynášanie Moreny, teda slamenej figúrky rôznej veľkosti, ktorá je oblečená do ženských šiat. Morena bola považovaná za slovanskú bohyňu zimy a smrti. Ľudia figúrku Moreny v minulosti nosili po dedine a nakoniec ju pri rieke podpálili a hodili do nej, pretože verili, že tým od seba odoženú rôzne choroby, či dokonca smrť. Tento zvyk bol však dôležitý aj pre staré dievky, ktoré museli pozorovať, na ktorú stranu bude plávať a kde sa zastaví. Ak to bolo pri chalupe slobodného mládenca, tak jej mal byť súdený.

Príchod jari sa vo väčšine rodín spája aj s každoročným veľkým jarným upratovaním. Každá dobrá gazdinka si ešte pred príchodom veľkonočných sviatkov poriadne uprace byt a poumýva okná. V čase veľkého jarného upratovania si veľa ľudí zvykne naplánovať aj rôzne bytové prerábky, či maľovanie stien izieb. Každý by chcel mať svoj byt vyčistený a uprataný skôr ako príde Veľká noc.

Veľa ľudí si zvykne v jarných mesiacoch meniť šatník a urobiť si radosť kúpou nového oblečenia. Všetci sa tešíme na to ako zhodíme ťažké zimné kabáty a vymeníme ich za ľahké prechodné bundy. 

Slnečný jarný čas je ideálny aj na drobné práce na záhradke. Zem už nie je zamrznutá a je pripravená na prvé sadenie. Už v marci si môžete zasadiť napríklad hrášok, mrkvičku, alebo petržlen. Ak máte vynič, tak je dobré ho v tomto období čo najskôr ostrihať.

Scroll To Top