Free songs
Home / Šport / Užite si zimnú lyžovačku
Užite si zimnú lyžovačku

Užite si zimnú lyžovačku

Jarné prázdniny sa blížia a nadšenci zimných športov, ktorí si tento rok ešte poriadnu lyžovačku neužili sa tešia ako sa so svojou rodinkou vyberú na hory, kde si svoju lyžovačku do sýtosti užijú.

Pre vášnivých lyžiarov je zimná lyžovačka ako droga. Musia ju mať za každú cenu. Ak v mieste ich bydliska nie sú priaznivé podmienky pre lyžovanie, neváhajú vycestovať aj ďalej. Často si už pár mesiacov vopred zaplatia drahé lyžovačky v Alpách, kde ich nedostatok snehu prekvapiť rozhodne nemôže. Vhodné snehové podmienky pre lyžovanie však máme aj v Tatrách, ktoré najmä v čase jarných prázdnin praskajú vo švíkoch. Horské hotely a svahy sú preplnené lyžiarmi, ktorí testujú svoje schopnosti na svahoch rôznej obtiažnosti. No nielen hotelieri majú v tomto čase plné roky práce. Niektorí blázniví lyžiari dávajú zabrať aj záchranárom tým, že často precenia svoje sily a púšťajú sa na čierne zjazdovky, ktoré pre nich nie sú vôbec vhodné.

shutterstock_121571026

Aby sme si zimnú lyžovačku poriadne užili, musíme si zabezpečiť vhodnú výstroj a vybrať svah, ktorého obtiažnosť zodpovedá našim schopnostiam. Ak sme ubytovaní vo vzdialenejšom hoteli od zjazdovky, je dobré si so sebou zobrať peniaze, aby sme sa počas lyžovačky mohli občerstviť. Nesmieme zabúdať na pitný režim, lebo naše telo pri zvýšenej fyzickej námahe a v teplom lyžiarskom outfite veľa vypotí.

Ak ste začiatočník, tak sa určite nevyberajte lyžovať na miesta, ktoré nepoznáte, a kde nie sú iní lyžiari. Takáto lyžovačka nemusí pre Vás dopadnúť najlepšie. Ak sa Vám niečo stane, tak bude veľmi ťažké Vás nájsť a poskytnúť Vám prvú pomôcť. Nemôžete predvídať ani náhle zmeny počasia, ktoré sú práve na horách typické. Krásnu modrú oblohu a svietiace slnko môže veľmi rýchlo vystriedať škaredé počasie vo forme výdatných snehových zrážok, prípadne hmly. V neznámom teréne sa preto môžete veľmi rýchlo stratiť a zablúdiť.

Scroll To Top