Free songs
Home / Šport / Činkové sety – základ domácej posilňovne
Činkové sety – základ domácej posilňovne

Činkové sety – základ domácej posilňovne

Uvažujete o tom, že by ste si doma zriadili svoje vlastné súkromné fitness centrum a konečne začali poctivo cvičiť? V tom prípade by vám rozhodne nemali chýbať činkové sety, ktoré vo svojej výbave má väčšina ľudí. Pozrime sa spolu na dôvody, prečo to tak je, ako si vybrať najvhodnejší činkový set a ktoré sety patria medzi najpopulárnejšie.

Aké výhody majú činkové sety?

Mať doma svoju vlastnú, hoci aj malú posilňovňu, má množstvo výhod. Ušetríte nielen na permanentke, ale aj časovo je to veľmi výhodné riešenie, jednoducho si zacvičíte, keď máte voľno, nemusíte čakať, kým sa uvoľní stroj, na ktorom chcete trénovať. Aby ste si precvičili celé telo, nepotrebujete mať doma veľa drahého vybavenia, najmä v prípade, že ste limitovaní miestom a financiami.

Činkové sety sú skvelou voľbou, pretože si s nimi dokážete dopriať naozaj plnohodnotný tréning celého tela. Doma vám nezaberú veľa miesta a ani investícia do nich nie je veľmi vysoká. Variabilne si vyskladáte záťaž, akú potrebujete, takže si trénining ľahko prispôsobíte aktuálnej kondícii a vašim potrebám.

Hoci sa mnoho žien obáva cvičiť s činkami, sú pre ne rovnako vhodné ako pre mužov. Najväčším strašiakom žien je to, že sa pri silovom tréningu premenia na horu svalov ako typický kulturista, no to len tak nehrozí. Jediné, čo tréningom s činkami dosiahnete, je rýchlejšie spaľovanie tukov vďaka nárastu svalovej hmoty a pekne vyformovanú postavu. A o to predsa ide, nie?

Podľa čoho si vybrať činkový set na doma?

Sortiment činiek je bohatý a ak sa práve rozhodujete, že by ste si nejaký set činiek zaobstarali, na začiatok vám pomôže zvážiť niekoľko kritérií, ktoré vám výber veľmi uľahčia. V prvom rade je to štýl a cieľ cvičenia, no dôležité je aj to, či ste začiatočník, alebo už máte niečo odcvičené, zaváži ale aj hmotnosť a materiálové prevedenie závaží a nemenej dôležitý je aj váš rozpočet.

Sety môžu obsahovať jednoručné alebo obojručné činky, prípadne závažia a hriadele plus tyče oboch typov, takže získate veľmi univerzálny set, ktorý pokryje dynamické cvičenia, formovanie postavy, ale aj zdvíhanie ťažkej váhy a budovanie svalovej hmoty. Obojručné činky môžu mať rovné alebo zakrivené tyče. Na vzpieranie je ideálna rovná tyč, ak chcete posilňovať konkrétne svalové skupiny, napríklad tricepsy, praktickou voľbou je skôr zakrivená tyč.

Okrem toho si môžete vyberať klasické alebo olympijské sety. Tie olympijské majú hrubšie tyče s priemerom 50 mm a sú určené pre profesionálov a náročných používateľov, klasické bohato vystačia začiatočníkom, ale aj pokročilým používateľom.

Aj materiál je pri výbere činkového setu podstatný. Ak nechcete rušiť susedov, oceníte pogumovanú povrchovú úpravu činiek, ktorá lepšie tlmí hluk a dopady. Najnáročnejší používatelia vyhľadávajú chrómové činky, no tie sú aj najdrahšie. Obľúbené sú aj liatinové a oceľové činky, ktoré sú kvalitné a odolné a oproti betónovým kotúčom v plaste vydržia podstatne dlhšie.

Hmotnosť činkových setov je rozhodujúca nielen z hľadiska, aké cviky chcete vykonávať, ale aj podľa toho, či ste muž alebo žena, začiatočník či pokročilý. Na dynamické cvičenia sa hodia ľahšie činky, takisto ak s posilňovaním len začínate, odporúča sa najskôr sa zamerať na ľahké váhy a sústrediť sa na techniku, až potom si pridávať viac. Mužom sa odporúča začať pri silových tréningoch s hmotnosťou okolo 7 až 10 kg a postupne zvyšovať, u žien je to individuálnejšie a stačia aj menšie hmotnosti.

Najpredávanejšie činkové sety

Už vieme, že to, po akom činkovom sete nakoniec siahnete, závisí od mnohých faktorov, no prinášame vám prehľad najpopulárnejších setov a dôvodov, prečo patria k najpredávanejším.

Nakladací činkový set premium 105 kg patrí k najčastejšej voľbe náročných a skúsených používateľov, ktorí si chcú dopriať komplexný tréning v oblasti kulturistiky. Set obsahuje cementové závažia rôznych hmotností v kvalitnom plastovom obale, hriadele, rovnú a ohýbanú tyč s priemerom 30 mm a jeho výhodou je najmä výborný pomer ceny a kvality.

Veľa muziky za málo peňazí dostanete aj s nakladacím činkovým setom premium 36 kg alebo 58 kg.

Zdroj obrázku: azure / stock.adobe.com

Scroll To Top