Free songs
Home / Komerčné články / Syndróm suchého oka
Syndróm suchého oka

Syndróm suchého oka

Nejde síce o najzávažnejší zdravotný problém, no syndróm suchého oka dokáže poriadne znepríjemniť život. Pálenie, rezanie očí, pocit cudzieho telesa alebo piesku v nich a dokonca aj nadmerné slzenie. Takéto príznaky môžu signalizovať práve syndróm suchého oka.

Syndróm suchého oka – čo to je?

Pomenovaní suché oko značíme ochorenie povrchu oka súvisiace so zlou kvalitou sĺz či ich nedostatkom. Slzy totiž na povrchu oka vytvárajú tzv. slzný film. Ide o tenkú vrstvu, ktorá má pre oko niekoľko dôležitých funkcií. Slzy zvlhčujú povrch oka, zabezpečujú vyživovanie a predovšetkým prísun kyslíka rohovkovému epitelu. Vďaka obsahu lyzozýmov sa vyznačujú aj antibakteriálnymi schopnosťami a zlepšujú refrakciu rohovky, takže sa podieľajú aj na ostrom videní.

Čo je zodpovedné za syndróm suchého oka?

Za vznikom syndrómu suchého oka stojí viacero príčin. K najčastejším radíme vek, cukrovku, vysoký krvný tlak, pokles pohlavných hormónov či autoimunitné ochorenia. Mnoho liekov, medzi ktoré patria predovšetkým antidepresíva, cytostatiká, antihistaminiká či lieky na vysoký tlak, má vznik alebo zhoršenie syndrómu suchého oka ako vedľajší účinok. Takéto ťažkosti však môže spustiť aj nosenie kontaktných šošoviek, dlhodobé používanie očných kvapiek, ako aj niektoré ochorenia oka.

Stav tohto nepríjemného ochorenia zhoršuje aj klimatizácia, suchý vzduch v miestnosti, ako aj dlhé pozeranie televízie a intenzívna práca s počítačom, kedy človek zvykne menej žmurkať. Očiam neprospieva ani nedostatočný príjem tekutín, pobyt v zaprášených miestnostiach, nedostatočná ochrana očí pri športe, nadmerná konzumácia alkoholu i nápojov s obsahom kofeínu. Tie totiž organizmus odvodňujú.

Liečba

To, ako treba syndróm suchého oka liečiť, závisí predovšetkým od dôvodu jeho vzniku. Najviac sa využívajú očné kvapky, spreje, aplikácia gélov či umelých sĺz. Ak za vznikom syndrómu stojí napríklad problém s funkčnosťou očných viečok, riešením je plastická operácia.

Scroll To Top