Free songs
Home / Zdravie / Ako sa vyhnúť prechladnutiu
Ako sa vyhnúť prechladnutiu

Ako sa vyhnúť prechladnutiu

Extrémne chladné počasie, ktoré bolo kedysi úplnou samozrejmosťou, ľudí neustále prekvapuje. Mnohí tvrdia, že takto by mala zima vyzerať a že sťažovať sa na takéto počasie nemá význam. Bohužiaľ stále dosť ľudí sa sťažuje na extrémne mrazy. Nemôžu sa dostať do práce a musia si obliekať niekoľko vrstiev, aby sa vôbec dokázali zahriať. Najmä mamičky malých detičiek si prídu na svoje.

Niet sa čo čudovať, že meteorológovia tvrdili, že sa nemáme vonku príliš dlho zdržiavať. Nízke teploty, ktoré nás prekvapili aj cez deň, nepôsobia na naše dýchacie cesty príliš dobre. Najmä starší ľudia a malé deti sú náchylné na choroby. Ak ste počuli o tom, že vírusy cez zimu vymrznú, určite dobre viete, že to tak nie je. Práve v takýchto mrazoch sa vírusom extrémne darí, čoho dôsledkom sú aj chrípkové epidémie, ktoré postihujú jednotlivé regióny na Slovensku.

Ak sa ale chcete chrípke a prechladnutiu vyhnúť, odporúčame vám domácnosť príliš neprekurovať. Príliš veľký kontrast medzi vonkajšou a vnútornou teplotou spôsobuje šok pre telo, čoho dôsledkom väčšinou býva práve nepríjemné prechladnutie. Dávkujte si denne veľké množstvo vitamínu C, pite bylinkové čaje – rakytníkový, lipový a šalviový, hýbte sa a obliekajte sa poriadne. V žiadnom prípade nechodievajte von s mokrými, poprípade vlhkými vlasmi. Takýmto spôsobom veľmi rýchlo prechladnete.

Prechladnutiu sa vyhnete aj tým, že za každých okolností budete mať na sebe hrubé oblečenie a typicky zimné doplnky – čiapka, šál, rukavice, poprípade aj štucne. Nezabúdajte ani na termo oblečenie. Musí byť priliehavé. Vynikajúce termo prádlo je z Merino vlny. Odporúčam.

Scroll To Top