Free songs
Home / Komerčné články / Robí hra na „strieľačky“ deti agresívnejšie?
Robí hra na „strieľačky“ deti agresívnejšie?

Robí hra na „strieľačky“ deti agresívnejšie?

Každá mamina, ktorá vychovala dievčatko aj chlapca, vie, aké sú medzi nimi obrovské rozdiely. Chlapcov viac zaujímajú zbrane a dievčatá zase bábiky. Rozmýšľali ste niekedy, kvôli čomu to je takto rozdelené? Je to kvôli tomu, že muži viac túžia po moci ako ženy a už ako malí v telke vidia, že vďaka pištoliam môžu ľudí ovládať? Alebo je za tým niečo iné?

shutterstock_123061720

Za všetkým je genetika

Keď sa pozriete do zvieracej ríše, tam je to tiež podobné – opice, levy či jelene tiež zvádzajú súboje o postavenie v skupine a vplyv na ňu. A používajú pri tom zbrane, opice napríklad po sebe hádžu kamene alebo sa bijú palicami. A u chlapcov je to také isté, chcú byť mocní, a tak sa hrajú na strieľačky, aby si vydobyli vplyv, po ktorom tak túžia. A čo za to môže? Genetika, teda hladina testosterónu, ktorá je vo väčšine prípadov u chlapcov vyššia ako u dievčat.

Je to nebezpečné?

Tým, či záujem o veľké pištole a následná hra s nimi deti nejako v dospelosti ovplyvní, sa zaoberalo množstvo psychologických štúdií. Dodnes sa ani jednej nepodarilo potvrdiť, že kvôli týmto detským hrám z chlapcov vyrastú agresívnejší dospeláci. To ovplyvňuje množstvo iných, oveľa dôležitejších, faktorov – rodina, škola, kamaráti, výchova a ich vzory. Takže sa nemusíte báť, ak uvidíte svojho syna s hračkárskym samopalom kričať: „Ruky hore!“ nebude z neho automaticky agresívnejší dospelák.

Čo by ste mali robiť

V žiadnom prípade im nezakazujte všetky tie lasery, pištole, meče, kuše či luky. Dosiahnete úplne opačný efekt. Je dôležité, aby ste s dieťaťom videli dialóg a zistili, či vníma rozdiel medzi skutočnými a hračkárskymi zbraňami. Ak rozumejú, je všetko v poriadku, ak nie, tak im ho vysvetlite. Je to to najlepšie, čo pre vaše dieťa môžete urobiť – žiadne zákazy, ale vedenie rozumných rozhovorov, v ktorých mu rozširujete obzory.

Scroll To Top