Free songs
Home / Zdravie / Popasujte sa s únavou, tieto veci vám pomôžu
Popasujte sa s únavou, tieto veci vám pomôžu

Popasujte sa s únavou, tieto veci vám pomôžu

Zo zimného spánku sa potrebujeme prebrať všetci. Obdobie, ktoré je známe krátkosťou denného svetla a slnečnej energie. Ako náhle príde zmena a prechod na iný časový režim a podmienky, telo sa začína brániť. Známa jarná únava však netrvá našťastie dlho, najneskôr do dvoch týždňov vie odznieť. Tento biologický jav sa vyskytuje pri všetkých bunkách, tkanivách a orgánoch. V podstate je to obranný mechanizmus, ktorým sa telo bráni. Únava však vzniká aj pôsobením iných faktorov. Činnosti, ktoré vykonávame, môžu spôsobovať fyzickú a občas aj psychickú únavu. Základom ostáva, že si ju veľmi často zapríčiňujeme aj nezdravým životným štýlom.

Pôvod zdravotných ťažkostí

Únavu môže spustiť prichádzajúce ochorenie, nedostatočná výživa, psychické faktory, nedostatok spánku a pohybu, málo čerstvého vzduchu, podnetov a iné. Prejavuje sa to nepríjemným správaním, podráždenosťou, znížením výkonu, agresivitou, apatiou a bojazlivosťou. Ak na nás vplýva niekoľko záťažových situácii, mali by sme sa včas dostať do polohy, ktorá redukuje vznik iných pridružených javov ako je napríklad stres.

Dostatočný pohyb

Možno to znie hlúpo, pretože pri únave určite nebudete mať chuť na nič. Pravidelný pohyb je však základom pre všetky dôležité funkcie nášho tela. Nemusíte to zákonite preháňať. Stačí, ak začnete postupne a samozrejme s pravidelnou výdržou budete pokračovať. Ideálny je pohyb, ktorý vás bude skutočne baviť. Jazda na bicykli, turistika, aerobic a podobné zábavné činnosti.

Príjem energie z potravín

Pochutnáte si radi na ťažkých, tučných a vyprážaných pokrmoch, znamená to, že si privolávate únavu sami. Tieto jedlá vás možno nasýtia, no v skutočnosti vám nedodajú energiu a naopak vás len zaťažia. Vyskúšajte orechy, cereálie a samozrejme aj ovocie a zeleninu. V týchto veciach nájdete živiny a energiu na niekoľko hodín.

Nezabudnite na odpočinok

Všetko má svoje hranice únosnosti a podobne to platí aj pre naše telo. Mali by ste si dobre zvážiť, či všetky veci, ktoré vás dostávajú do stavu totálnej únavy naozaj stoja za také vyčerpanie. Nefungujeme na žiadny akumulátor, ktorý sa len jednoducho dobije energiou. Vážte si svoje zdravie a zaveďte do životného štýlu pravidelný odpočinok. Je to nutnosť, bez ktorej sa nezaobídete. Wellness procedúra, masáž, relax pri sviečkach a veľmi veľa podobných techník vás dokážu naozaj dobre nasýtiť pozitívnou energiou, ktorá vám vydrží naozaj dlho.

Scroll To Top