Free songs
Home / Cestovanie / Mešká Vám lietadlo?
Mešká Vám lietadlo?

Mešká Vám lietadlo?

Letecká doprava sa v posledných rokoch stáva stále dostupnejšou. Ceny leteniek sú prijateľné aj pre menej majetných, a aj keď prevažne využívame leteckú dopravu pri cestách na dovolenku, je dostupnou alternatívou aj pri pravidelných linkách.

Letecká doprava sa teda teší zvýšenému záujmu, no neraz nás odrádza možné meškanie, ktoré sa nezriedka pretiahne aj na niekoľko hodín. Ak ste sa tento rok opäť vydali na letnú dovolenku k moru lietadlom, možno ste na letisku uviazli aj Vy. V tomto prípade, v závislosti od dĺžky letu a jeho omeškania je prepravca povinný zabezpečiť cestujúcim stravu, nápoje, a ak je meškanie dlhšie aj telefónne spojenie, fax, či pripojenie na internet.
S týmto sa stretávame pomerne bežne, ak má let meškanie, prepravca rozdá cestujúcim nápoje a jedlo, no ak prichádzate o viac ako 3 hodiny svojho času na letisku, máte nárok na viac ako je len voda, či bageta.

Meškanie lietadla

Meškanie lietadla

O čom veľa z nás vôbec nevie je skutočnosť, že pri presne určenom meškaní (toto sa odvíja od dĺžky samotného letu), máme nárok aj na finančnú kompenzáciu, a to nie práve malú. Podľa európskeho nariadenia Vám musí pri meškaní v noci, zabezpečiť prepravca napríklad aj náhradné ubytovanie. Väčšinu z nás však bude asi najviac zaujímať finančné odškodnenie.

Výška sumy, ktorú môžete dostať závisí od dĺžky meškania, ale pozor nie pri odlete, ale po prílete do cieľovej krajiny. To znamená, že ak na let čakáte 3 hodiny a 35 minút, no do cieľovej destinácie sa dostanete s meškaním „len“ 2 hodiny a 58 minút, na náhradu nárok nemáte. Stačí však, aby meškanie presiahlo 3 hodiny, hoci len o pár minút a už Vám nárok vzniká. Tohto sa však musíte domáhať po prílete a nie na letisku, z ktorého odlietate.

Túto kompenzáciu si však môžete uplatniť na akýkoľvek let. Ak je tento na menej ako 1500 km pri meškaní 3 a viac hodín môžete dostať 250 €. Od 1500 do 3500 km je to 400 €, a napríklad pri letoch do Ameriky, pri viac ako 3500 km je odškodnenie od 300 až do 600 €, v závislosti od dĺžky omeškania.

Tieto sumy sú teda zaujímavé, ak sa do podobnej situácie dostanete, určite sa domáhajte svojich práv. Aj pri takejto nepríjemnosti Vám môže aspoň zdvihnúť náladu a vylepšiť rodinný rozpočet.

Scroll To Top